Ve škole nešla elektřina, děti dostaly ředitelské volno a tak jsme vyrazili na jarní prodloužený víkend do Budapešti. Cesta z Brna netrvá ani 4 hodiny, ubytování přes AirBnB je na výběr mraky a draho je tam podobně jako u nás. Tak proč to nezkusit!
Forinty byly pro děti první důležitou atrakcí. Směnný kurz je totiž přibližně 1:10. Takže dostali kapesné na cokoliv ve výši oslnivých dvou tisíc! (tedy 200Kč) a byli z nich rázem ohromní boháči.
V centru Budapešti jsou staré měšťanské domy s velikými byty s vysokými stropy. Na airbnb je velký výběr bytů k pronajmutí a s dětmi je to rozhodně lepší volba než hotel. Máte pro sebe celý byt a hlavně kuchyň, kde si můžete vařit. My jsme měli k dispozici obrovský byt za polovinu ceny, kterou bychom dali za ubytování v malém hotelovém pokoji s přistýlkami. A nemuseli jsme uhnout z jejich stravovacích zlozvyků – k snídani kaše, k večeří těstoviny.
Chození po městě, obzvlášť v turisticky exponovaných místech, není nic pro děti. My jsme to vyřešili koloběžkami. Chodníky v centru Budapešti jsou koloběžkám přívětivé. Kočičí hlavy jsou jen na hradě, když se vystoupí z lanovky, o kus dál po trase je ovšem zase hladký chodník.
Městská hromadná doprava je také “family friendly”. Děti do šesti let mohou jezdit zdarma. Rodinám se vyplatí hromadná jízdenka na 24, 48 nebo 72 hodin.
A tady je náš itinerář:
-
den – památky
Krásná žlutá retro tramvaj č.2 jede po celém břehu Dunaje a pro kluky je fascinující. Pokud máte štěstí na starší kus, lístky si cvaknete ve starých označovačích, které dělají do jízdenek dírky. Děti možná moc nezajímají honosné budovy na protějším břehu, ale obří vyhlídkové lodě nebo motorové čluny na Dunaji roztetelí duši každého chlapečka ( i toho, co mu je zrovna přes třicet).
Na zastávce Vigadó tér začíná nenáročná procházka po krásné Dunajské promenádě, která je zpestřena sochami. Dlouho jsme se zdrželi u sochy slečny, která podává míček pejskovi a fotili se se šaškem sedícím na zábradlí.
Trasa vede přes most Széchenyi, který stráží dva obří lvi. Na konci mostu už čeká prastará dřevěná zubačková lanovka, která vyváží turisty na hrad. Čekání na lanovku zkrátí vybírání zmrzliny ve vhodně umístěném stánku, hned vedle fronty. Z lanovky je nádherný výhled na protější břeh a asi nejslavnější budovu Budapešti – parlament.
Příjemná procházka vedoucí od hradu k Rybářské baště se dá profrčet na koloběžce a ty pompézní kulisy dětem ani tak nevadí.
-
den – termální lázně
Naše děti jsou vodomilné. Nemohli jsme jim tedy lázně odepřít. Vybrali jsme lázně Szechenyi. Nachází se totiž ve velkém parku, kde je kromě lázní ještě zoo nebo dopravní muzeum. Kdybychom po koupání měli chuť, šlo by tenhle park ještě prozkoumat. Na to ale nedošlo, protože bylo krásně, svítilo sluníčko a venkovní bazén s 34 stupňovou vodou, umělým prouděním, tryskami a bublinkami prostě stačí.
Zaujaly vás lázně Szechényi?
Přečtěte si naši recenzi na tyto lázně. Strávili jsme zde s dětmi celý den.
Další atrakce v parku jsme vynechali. Julča si pouze vyzkoušela “low cost” adrenalin při přechodu jezírka po úzké cihlové cestičce nad splavem.
Cestou zpátky doporučuji vystoupit na stanici metra Deák tér. Na ulici Szent István tér 3 je totiž k dostání asi nejúžasnější zmrzlina v Budapešti, kterou kouzelníci v malebném obchůdku Gelarto Rosa tvarují do květu růže. Jen pár kroků dál ohromuje svojí velikostí Bazilika svatého Štěpána, která se se zmrzlinou v ruce okukuje mnohem lépe než bez ní.
-
den – Markétin ostrov a plavba po Dunaji
Markétin ostrov leží uprostřed Dunaje a je dostupný z Budínské i Pešťské strany po mostě Margid Híd. Je to vlastně obrovský park s různými hřišti a sportovišti, kolem celého ostrova vede běžecká trasa. Strávili jsme tady krásné slunečné dopoledne, děti lezly po stromech, jezdili na koloběžkách, vyzkoušeli všechny průlezky, pískoviště, lanové dráhy a houpačky. Viděli jsme dokonce strakapouda a brhlíka, což je proti městským holubům zajímavé zpestření. Ani nám nevadilo, že u vstupu na ostrov nebyly k pronájmu šlapací rykši, které jsme podle průvodce zvolily, jako hlavní atrakci tohoto ostrova.
Zpátky jsme jeli lodí. Není potřeba kupovat si předražené vyhlídkové lodi pro turisty. Po Dunaji křižují lodě městské hromadné dopravy za 750 HUF pro dospělého a 550 Huf za dítě. Z lodi jsme si naposledy prohlédli celé budapešťské panorama, potkali jsme všechny možné lodě a navíc místní turistickou atrakci – obojživelný autobus, který část vyhlídkové trasy sjede do Dunaje a spustí lodní šroub. Už víme, co příště musíme v Budapešti vyzkoušet!
Pohledem z lodi tedy skončil náš výlet do Budapešti. I když jsme toho určitě hodně vynechali a spoustu toho neobjevili, byl to rozhodně povedený výlet.
Krasa,moc diky,chystame se do Budapesti a takovyhle clanek a typy na objevovani mesta s detma je super!