Dobře sbalené příruční zavazadlo je základ. A při cestování s miminkem to platí obzvlášť. Jak na to, abyste na nic nezapomněli?

Zjistěte si limity!

V první řadě je potřeba zjistit limity letecké společnosti na kabinové zavazadlo. V omezeních je velký rozdíl. U Ryanair například může mít rodič pouze jedno zavazadlo do 10 kg. British Airways povolují zavazadlo pro rodiče a  navíc pro miminko až do 23kg.

Dobře vyberte zavazadlo!

Ať už máte s sebou kočárek, nebo ne, volné ruce se vždy hodí. Proto dávám přednost batohu nebo tašce, která se dá dát napříč přes rameno. Kapsy, síťky a jakékoliv další vnitřní členění je samozřejmě výhodou.

Batoh sbalený do letadla s miminkem.

Do batohu se všechno vejde, má praktické členění a navíc vám zůstanou volné ruce.

Organizujte, organizujte, organizujte!

Na pořádek v tašce je dobré použít síťované nebo igelitové obaly. Zvlášť mít oblečení,  zvlášť jídlo, zvlášť přebalování, zvlášť léky, zvlášť doklady, zvlášť hračky. Na letišti totiž pořád něco vytahujete a ukládáte a střídavě kontrolujete, jestli jste něco nezapomněli. Dobří pomocníci jsou síťované cestovní obaly, které za pár korun  dostanete třeba v IKEA.

potřeby pro miminko do letadla

Věci v příručním zavazadle je dobré mít rozdělené do menších organizérů.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Bojíte se cestovat s miminkem?

Přečtěte si s čím jsem se potýkali my při naší první cestě do Paříže.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Co s sebou!

Doklady. Nezapomeňte, že miminko musí mít také svůj pas.

Jídlo. Pokud nekojíte, je potřeba vzít si jídlo pro miminko s sebou. Pro kojeneckou stravu neplatí omezení na 100 ml tekutin, musíte být ale připraveni vše při kontrole ochutnat. Kojenecké mléko si tedy vezměte v potřebném množství. Nemusíte brát celou krabici, lze přesypat do menší lahvičky nebo pytlíčku. Nezapomeňte na odměrku. Nebo můžete sušené mléko předem odměřit přímo do lahviček. Horkou vodu vám pravděpodobně dají v letadle. Pokud chcete mít jistotu vezměte s sebou prázdnou termosku a po průchodu kontrolou požádejte v nějaké restauraci, aby vám do termosky dali horkou vodu. Lahvičky sbalte alespoň dvě. Dětské jídlo ve skleničkách zvolte raději bezmasé. Chutná i zastudena, pro případ, že by nebylo možné lahvičku na palubě ohřát. K tomu určitě nezapomeňte plastovou lžičku. Skvělé jsou kapsičky  s cucátkem s výživou do ručičky. Větším miminkům pak dětské sušenky nebo piškoty a obligátní rohlík.

Jídlo pro miminko do letadla.

Jídlo pro miminko do příručního zavazadla.

Přebalování. Zabalte si plenky na každou hodinu letu a ještě několik navíc. Pro případ, že se doba strávená v letadle a na letišti před a po z nějakého důvodu protáhne. Bude se hodit několik přebalovacích podložek, vlhčené ubrousky a krém na zadeček. V letadle se ptejte po přebalovacím pultu. Pokud by tam nebyl, budete muset přebalit miminko na záchodě. Přebalování na sedadle rozhodně nezkoušejte. Abyste se vyhnuli přebalování v letadle, přebalte miminko těsně před nástupem do letadla.

Věci na přebalování do letadla.

Potřeby na přebalování v samostatném obalu. Nebudete k přebalovacímu pultu tahat celou tašku a nic složitě hledat.

Náhradní oblečení. Podle délky letu vezměte minimálně 1 komplet náhradní oblečení pro miminko. Myslete na to, že miminko budete mít celou dobu na klíně a může se stát “nehoda”. Přibalte tedy i náhradní tričko a třeba legíny pro sebe.

Igelitové pytlíky. Vždy se budou hodit, na použité plenky, na prázdné lahvičky, na špinavé oblečení.

Hračky. Hračky jsou potřeba, i když improvizovat můžete i s pytlíkem chipsů. Vezměte něco lehkého, ideálně nového a neokoukaného, co miminko na chvíli zabaví. S ohledem na ostatní cestující bych vynechala hračky, které dělají příliš hlasité zvuky.

Hračky pro miminko do letadla.

Hračky – na ty nezapomeňte!

Léky. Miminko by mělo cestovat úplně zdravé. Nicméně letiště a letadlo je prostředí plné bakterií a virů a může se stát, že miminko bude mít zvýšenou teplotu. Pro tyto případy vezměte nějaký lék na teplotu, například panadol.

Deka. V klimtizovaném letadle může být miminku chladno. Vždy berte dětskou deku na zahřátí, zabalení a nebo na zakrytí při kojení.

Manduka nebo jiné nosítko. Mít miminko několik hodin na rukou není žádný med. Pokud je zvyklé na manduku bude i pro něj jistě příjemné změnit polohu. Vy máte s nosítkem volné ruce a můžete bezpečněji procházet uličkou letadla.

Dudlík. Jeden na šňůrce přicvaknutý k oblečení miminka a jeden náhradní.

Pevné nervy a klid! Vaše miminko cítí, že jste v nepohodě a vaše nálada se na něj přenáší. Věřte, že všechno dobře dopadne. Přejeme vám šťastnou cestu…