Do termálních lázní jsme se s dětmi těšili. Našim dětem připadalo fantastické, že budou moci být ve venkovním bazénu, i když je teprve začátek dubna a nesundali jsme ještě ani bundy.

Pozor na omezení pro děti

Budapešť je svými termálními lázněmi proslavená, teplota vody a její složení napomáhá při léčbě mnoha onemocnění. Trochu jsem ale znejistěla, když jsem hledala před cestou na internetu, do kterých lázní jít. Některé lázeňské domy v Budapešti zakazují dětem vstup, nebo ho alespoň nedoporučují kvůli velkému množství minerálů a jiných látek ve vodě. Málem jsem podlehla panice a chtěla jsem staré městské lázně vyměnit za “baby friendly” aquapark kousek za Budapeští s “bezpečnou” chlorovanou vodou. Přišlo mi to ale strašně líto a tak jsem to riskla a objednala vstupenky do největšího lázeňského komplexu v Budapešti, do lázní Szechényi.

Lázně Szechenyi v Budapešti.

Lázně Szechenyi mají úžasnou atmosféru.

I zde je vstup pro děti do 3 let zakázán úplně a dětem pod 14  let se nedoporučuje vstup do vody na déle než 20 minut. Chtěli jsme ale lázně vyzkoušet, i za cenu, že budeme děti každou chvíli honit z vody ven.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Plánujete výlet s dětmi do Budapešti?

Přečtěte si článek o tom jak jsme s dětmi prožili 3 dny v Budapešti. Najdete v něm náš itinerář cesty a pár tipů na cestu.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

První dojem na jedničku

Vstupenky jsme koupili předem na stránkách lázní, dá se tak vyhnout případným frontám na pokladně. Cena je 19 Euro na osobu, žádné rodinné nebo dětské vstupné nenabízí. My jsme dorazili do lázní kolem desáté dopoledne a žádná fronta nebyla. Hned se nás ujala slečna, která nám dala hodinky na vstup a odvedla nás k šatnám.

Kabinyk v lázních Szechényi.

Dřevěné kabinky a jednoduchá dlažba z minulého století dodává lázním eleganci.

Rustikální dřevěné kabinky nám otvírala a zavírala obsluha, což bylo v kulisách z devatenáctého století vhodnější, než kdyby na krásných dřevěných dveřích byly přimontované elektronické čtečky. Z šaten se pak už vyjde rovnou na rozlehlé nádvoří se dvěma zážitkovými a jedním plaveckým bazénem. Bazény jsou lemovány lehátky na slunění a vše obklopuje nádherná budova z počátku 20. století, která připomíná obří vanilkový dortíček ozdobený šlehačkou. Okolní prostředí je ovšem pro naše děti naprosto druhotné. V jejich hlavách probíhá pouze přímá linka: vidím vodu, chci do vody!

Venkovní zábava, uvnitř relax

Voda má úžasných 35 stupňů a ohřívá i vzduch kolem. I když je tedy venku kolem 15ti stupňů, u bazénu je příjemně. Masážní trysky, chrliče a kanál se silným proudem se postaraly o zábavu. Potom jsme vyrazili obhlédnout vnitřní bazény. Uvnitř budovy je 13 menších bazénů a několik saun. Lze si také objednat masáže.

Naše děti tady dělaly vědecké pokusy na téma teplota vody. Četly si cedulky u bazénů a porovnávaly, který je teplejší a studenější. Moje obavy, že jim příliš nasycená voda způsobí nějaké potíže se rozplynuly, protože v každém bazénku vydržely zhruba 5 vteřin a šly “testovat” další. Tím zabily celé dopoledne.

Služby zklamaly

Velkým zklamáním byl ovšem oběd. Mysleli jsme si, že v komplexu, kde se očekává, že strávíte celý den, bude určitě možnost se najíst. Bohužel, na každém konci budovy prodávali pouze nevábné klobásy a jediná restaurace, kde si k jídlu můžete i sednout nabízela pouze hranolky, řízek a smažák za nehoráznou cenu. Celý ozdravný pocit se tím jaksi zhroutil a došlo nám, že jsme tady zase za turisty. Potvrdily nám to další a další skupiny lidí, které před budovou vyhnali z autobusů, prohnali je teď už přeplněnými bazény, za dvě hodiny je zase naložili a odvezli na další turistický cíl. Všechno se tím zhatilo a z lázní jsme odcházeli docela zklamaní. Tedy my, rodiče. Děti byly z vody, hranolek s kečupem a coca-coly naprosto uspokojené.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Dovolená s dětmi nemusí být horor!

Přečtěte si našich „7 tipů, jak si užít dovolenou s dětmi“.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ