Nikaragua je země, o které se v Čechách moc nemluví. Většinu lidí tedy ani nenapadne do této země cestovat. My jsme do Nikaragui  vyrazili s dítětem a bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí, které jsme udělali. Nikaragua se zaryla hluboko do našich srdcí a stala se naším nejoblíbenějším místem na světě. 


Pro Objevíme svět napsali Bízovi.                                                                                          7. 12. 2017


Proč vyrazit do Nikaraguy?

Nikaragua je nejbezpečnější země ve Střední Americe. Vyhnuly se jí války gangů i drogové kartely. My jsme se tu celou dobu cítili velmi bezpečně a příjemně. Dokonce bezpečněji než v evropských metropolích. Nikaragua je zároveň druhá nejchudší země v regionu. Pro cestovatele je to dobrý signál, protože ceny tu jsou velmi nízké. Rodina pohodlně usazená v české střední třídě si tady může dovolit takový luxus, jako chodit několikrát denně do restaurace, pronajmout si VIP stan v resortu u jezera, nebo projet zemi taxíkem.

Čeho se nemusíte v Nikaragui bát?

My jsme se báli spousty věcí – nedostatku vody, nedostatku hygieny, hadů a jiné havěti. Nikaragua i přes svou chudobu je ale poměrně rozvinutá země. Ve městech tu najdete klimatizované supermarkety západního střihu (alespoň jeden). Doporučujeme ale nakupovat na trzích a na ulicích od místních prodejců. V supermarketech jsou ceny často i dvojnásobně vyšší.

Jídelna v Nikaragui

Jídlo v Nicaragui bylo eko, bio a neskutečně dobrý a kvalitní.

Města jsou také plná restaurací a jídelen s velmi dobrým a velmi levným jídlem. Velmi dobře se najíte i ve stáncích na ulicích. Pokud se vám posteskne po méně zdravé stravě. Ve městech tu jsou i známé řetězce typu McDonald, KFC nebo Pizza Hut. Jídlo v nich je opět výrazně dražší než v místních restauracích a jídelnách. My jsme se nejednou ulovili oběd v restauraci či jídelně do 5ti dolarů za dvě osoby včetně pití. Za pizzu si připravte dolarů 10, což je na místní poměry drahé.

Báli jsme se i nemocí jako Zika nebo Tyfus. Před cestou jsme se všichni nechali očkovat proti žloutence typu A i B a břišnímu tyfu. Na místě nám nebylo ani jednou špatně a to ani z jídla, ani z vody. Neviděli jsme ani žádné děti, které by trpěly Zikou (a to jsme dětí viděli hodně). Dovezli jsme si také sprej proti komárům. Spreje s DEET 30 a výš v Nikaragui neseženete. Místní spreje mají často DEET menší než 10. Komáři vás kousnou tak jako tak.

Nebojte se ani vyrazit mimo hlavní sezónu. Roční období tu jsou dvě – léto od listopadu do cca května a poté období dešťů. My jsme tu byli v období dešťů, což znamenalo, že cca třikrát týdně večer nebo přes noc zapršelo. Teplota měla stálých alespoň 30° a teplota vody neklesala nikde pod 26° C. Další výhoda mimosezónní cesty je malé množství turistů, které tu potkáte. V září jsme je mohli počítat na prstech jedné ruky.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

8 věcí, kterých jsme se báli při cestě do Nikaragui.

Podrobně jsme se o svých obavách rozepsali v dalším článku na Bízovi.cz. Závěr je ale jasný – nemusíte se bát vůbec ničeho.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Čeho byste se v Nikaragui bát měli?

Všechny strachy, které máte před cestou, vám Nikaragua s úsměvem vyvrátí. Naopak byste se měli bát toho, že se do ní zamilujete natolik, že nebudete chtít odjet. Lidé tu jsou velmi přátelští a dovolená intenzivní. Čas v Nikaragui strávený je naprosto neuvěřitelný a my se zamilovali natolik, že nejhorší byl návrat do reality všedních dnů podzimního Česka.  

Pokud v Nikaragui nezůstáváte alespoň rok, bojte se i toho, že vaše dovolená nebude dost dlouhá na to, abyste stihli tuto úžasnou zemi poznat. My jsme sem vyrazili na tři týdny, které byly plné zážitků a poznávání. Na cestě jsme byli s jedním dítětem, a proto jsme nechtěli být každý den na cestě, ale čas od času zůstat na místě a poznat ho. Pro standardní dovolenou pracujícího člověka doporučujeme vyrazit na tři týdny a využít náš itinerář.

Co dělat v Nikaragui? Seznam TOP míst k prozkoumání

León, charismatické město, v jehož centru najdete největší katedrálu Střední Ameriky. Nejvíc jsme si užili barevné uličky, obrovské trhy a velmi levné a výborné jídlo. León je univerzitní město a centrum revoluce, která v Nikaragui proběhla. Navštívit můžete muzeum revoluce, nebo obdivovat nástěnné malby na domech.

V Leonu v Nikaragui

Na střeše katedrály v Leónu se chodí naboso.

 León Viejo neboli starý León je původní hlavní město Nikaragui a památka UNESCO. Projít si můžete muzeum a město, které je dnes již srovnané se zemí. Průvodce vám ukáže, jak byla města stavěna před španělským osídlením a co se změnilo po příjezdu Španělů. Čeká vás tu také nezapomenutelný výhled na okolí.

Playa Rocca je jedna z nejlepších pláží v Nikaragui pro surfování. V restauracích na pláži hraje celý den hudba, jídlo a pití se pomalu blíží západním cenám, na které jsou návštěvníci zvyklí. Potkáte tu především Němce a Američany, kteří vyrazili na prázdniny do surfovacích škol. Anglicky tu mluví ve většině restaurací. V moři se vinou vysokých vln koupat nedá.

Granada je první město, které Španělé po svém příjezdu vybudovali. Je to koloniální skvost, který na své cestě Nikaraguou nesmíte minout. My se do Granady zamilovaly snad ze všeho nejvíc. Barevné uličky, spousta kostelů a nádherná koloniální architektura. Vyrazte sem a rozhodně nebudete litovat.

Granada v Nicaragui

Místní hrají fotbal na ulici v Granadě.

San Juan del Sur – přímořské městečko plné mladých surfařů, kteří si přijeli užít vlny a slaný vzduch. My jsme městečko prošli a usídlili se několik kilometrů od něj na nádherné pláži playa Marsella, kde jsme se ubytovali u Australanů v domě na stromě (o tom si můžete víc přečíst v našem článku zpátky na stromy. Tento zážitek doporučujeme všem, kteří si chtějí odpočinout ještě víc od města a být sami se sebou a mít čas na všechno na světě. V blízkosti pláže je několik restaurací, ve kterých se dá dobře a levně najíst (cca 15 dolarů za tři obědy). Na pláž přijíždí dvakrát týdně náklaďák s ovocem a zeleninou. Nejbližší obchod je 2 kilometry daleko.

Nikaragua s dítětem.

Edita a Max při relaxu na pláži Marsella.

 

Masaya je aktivní sopka a zážitek, který stojí za to. Na sopku se platí vstup 10 dolarů za osobu, autem můžete dojet až na vrchol sopky, kde je parkoviště. Naše doporučení je vyrazit na noční prohlídku. Ta začíná v šest hodin odpoledne (po setmění). Uslyšíte hučící sopku, uvidíte převalující se lávu a stoupající kouř. Ucítíte sílu země.

 Mombacho volcano – neaktivní sopka, která zarostla deštným pralesem a jsou odsud nádherné výhledy na okolní sopky, jezera a města. Platí se sem vstup, máte možnost si vzít vlastní auto a dojet si až nahoru (musí to být čtyřkolka). Pěší túru nahoru nedoporučujeme, je to víc než 5 kilometrů stoupání často vyššího než 40°. Zaplaťte si cestu minibusem na vrchol a ušetřete energii pro poznávací procházky pralesem na vrcholu sopky. Navštívit tu můžete i malé muzeum, kde uvidíte všechny typy plazů, motýlů a dalších potvor, které tu žijí.

S dítětem v Nikaragui.

Max na sopce Mombacho a výhled na jezero.

 Laguna de Apoyo – jezero, které vzniklo po zatopení sopky. Nádherné místo s bohatou flórou a faunou. Je tu nádherná dokonale modrá voda, která je velmi příjemně teplá. Koupání je tu vhodné i pro děti. Abyste se dostali k Laguně de Apoyo je potřeba dostat se do jednoho z resortů/klubů, které jsou kolem jezera vybudované. Nám byl doporučen Laguna Beach Club a my sami ho můžeme všem doporučit. Po zaplacení celodenního vstupného 6,5 dolaru na osobu máte k dispozici všechno, co tento klub nabízí. Mají tu zde množství kajaků a paddle boardů k zapůjčení, nafukovací kruhy, záchranné vesty (i pro děti). K dispozici máte lehátka, VIP stany – za 10 dolarů na den máte VIP stan i s rozkládacím gaučem, stolem a židlemi.

Výhled na Lagunu de Apoyo v Nikaragui.

Výhled na Laguna de Apoyo, kde panuje neskutečný klid.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Lákají vás daleké cesty s dětmi?

Inspirujte se u dalších cestovatelských rodin. Třeba Liškovi – Fox on Board, se vydali s batoletem až do Austrálie.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Co jsme vynechali?

Hlavní město Managua – nestojí za moc ani podle místních. Byla vybudována mezi městy León a Granada, které mezi sebou soutěžily o to, kdo bude hlavním městem Nikaragui. Bavili jsme se s hromadou místních a nebyl nikdo, kdo by nám doporučil tu zůstat alespoň den. Vyhněte se jí tedy taky a prozkoumejte zajímavější místa.

Ostrovy Ometepe nás lákaly a pár cestovatelů nám je doporučovalo. Cesta na ně byla ale náročnější a složitější, než jsme byli ochotni investovat. Narazili jsme totiž na jeden z bloků cestování s dítětem, kdy je potřeba pravidelně jíst a po obědě jít spinkat. Ometepe ostrovy znamenají cca šestihodinovou túru, během které poznáte místní pralesy a narazíte na několik vodopádů. Pokud cestujete s dětmi nad pět let, určitě je zařaďte na svůj seznam.

Nikaragua není v našich končinách moc známá, berte to jako výhodu a vyrazte sem dřív, než bude místo zaplavené turisty a zkažené turistickými penězi. Právě teď má Nikaragua kouzlo země, která je nádherná a dá se procestovat v rámci rozumného rozpočtu. My jsme se do ní bezmezně zamilovali a věříme, že se sem budeme často vracet. Další články o Nikaragui najdete v seriálu  na našem blogu.

Nikaragua s dítětem

Sem se prostě musíme vrátit….

O autorech:

Ahoj, jsme Bízovi a cestování s dítětem je sport, který provozujeme už od Maxových šesti týdnů. Na cestování máme nejradši nové zážitky, které nám přinese a fakt, že nám rozšiřuje obzory. To samé chceme pro Maxe. Na cestách rádi fotíme a natáčíme. Inspirujte se našimi příběhy a tipy pro cestování s dětmi. Najdete nás na webu bizovi.cz.