Letecký snímek Křižánek, lesa a rybníků

Když našim dětem dáte na vybranou, jestli pojedeme k moři nebo do Křižánek – jednohlasně a okamžitě hlasují pro Křižánky… A to se obvykle neshodnou vůbec na ničem! Jak je to možné?

Prostě jen les a louka

Křižánky jsou malá vesnice na Vysočině, kam jezdíme alespoň jednou ročně už deset let. Jezdili jsme sem s dětmi, když byli ještě miminka a i teď, když už jsou školáci. Pořád je to tady baví. A co je tady pro ně tak lákavé? Není tady žádná atrakce, žádný aquapark, žádné lanové centrum, žádná ZOO ani  stezka v korunách stromů a to je na tom to nejlepší. Jen les, kde je spousta klacků a šišek na všelijaké bojovky, na schovku, na stavění domečků a bunkrů a taky na stopovanou. Je tady potok, který se dá přeskakovat z jedné strany na druhou. Klády, po kterých se dá přecházet. Je tady louka, kde se sbírají všelijaké kytky a na podzim se tady bezvadně pouští draci.

Zelená loďka na rybníce v Křižánkách na Vysočině.

Zelená pramice na rybníce v Křižánkách.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Nechce se vašim dětem chodit?

Poradíme Vám, jak s dětmi na túru.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Kam na výlet? Na skály!

I když ne každá cesta musí mít cíl, z Křižánek se dá vyrazit všemi směr y a vždycky můžete děti nalákat na nějaké poeticky nazvané místo – Devět skal, Čtyři palice, Zkamenělý zámek, Bílá skála nebo třeba Perníčky. Všechno jsou to skalní útvary v lese, po kterých se dá dobře lozit a tak tedy nezbývá než doufat, že děti nikde nespadnou.

a

Kukyho stezka

Většina turistických tras je těžko dostupná s kočárkem, takže buď nasadíte krosničku nebo se s mrňousem budete plácat někde na kraji lesa. Na míru je ale malým dětem ušitá Kukyho stezka, která se nachází asi 6 km od Křižánek za vesnicí Březiny a začíná a končí u Penzionu Na Bělisku. Cesta má asi jen 500 metrů, ale strávit tu můžete klidně i několik hodin. V lesíku je několik stanovišť na motivy filmu Kuky se vrací. V lese narazíte na opravdové Kukyho auto, plníte různé úkoly, kvízy a hry. U potůčku pak narazíte na “Hergotův dům v koruně stromu” a u penzionu pak můžete strávit hodně dlouhou dobu u vodních hrátek.

a

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Jak zvládá cestování Krkavčí matka?

Přečtěte si inspirativní rozhovor.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Pilníkářská naučná stezka

Z Křižánek na nejbližší kopec vede krátká naučná stezka, která vypovídá o zdejší tradici výroby pilníků. Naše děti znají už jen pilník na nehty, tak jim to chvíli trvalo, než pochopily, o čem je řeč, ale trochu si rozšířili obzory. Vycházka na Český kopec, ale stojí za to. Nahoře je křížek a lavička pod velkým stromem. A sem se prostě musí jít, protože odsud je ten nejkrásnější výhled na Českomoravskou vrchovinu.

Český kopec s dětmi

Český kopec

V obecní kavárně zaplatíte Křižáneckými korunami

Na návsi v Křižánkách obec provozuje Obecní kavárnu. Ta se stala pro nás stálicí na programu každého pobytu. V nabídce mají kávu, pivo, limo a nějaké pochutiny. Na jídlo sice jen pizza z polotovaru, ale i ta někdy může zachránit výlet. Můžete si tu dát v klidu pivo nebo kafe, zatímco děti dovádí na houpačkovém hřišti nebo lozí na dřevěné hasičské auto.

A na závěr zajímavost….V Křižánkách si vyrobili vlastní měnu – Křižánecké koruny. V kurzu 1:1 se dají směnit s českými korunami a platit s nimi můžete v místním obchodě a také v kavárně.

Křížánecké peníze

V Křižánkách mají vlastní měnu