Davos s dětmi

Letos jsme vyrazili na naši letní velkou cestu vlakem. Pro tuhle podmínku se samozřejmě náramně hodí Švýcarsko se svými přesnými vlaky. A tak jsme neváhali ani minutu, když jsme dostali možnost jejich dokonalý dopravní systém vyzkoušet. Osmidenní Swiss travel pass sliboval dostatek možností a my jsme je využili naplno. 


Článek napsali Jana a Tom z Objevíme svět.                                                         15. 8. 2019


Jako ubytování jsme chtěli vyzkoušet nějakou levnější variantu než jsou hotely, ale zase jsme s sebou neměli stan a spacáky, takže jsme nakonec zvolili Swiss youth hostely, kterých je po Švýcarsku dost a jsou většinou velmi blízko vlakovým nádražím. Když si totiž nesete na zádech všechno na skoro tři týdny, rozmyslíte si jak daleko od nádraží budete bydlet. 

O podrobnostech švýcarského dopravního systému se ještě zmíníme, ale teď už pro vás máme náš plán, jak jsme jej vyzkoušeli my. Ještě jedna poznámka na začátek, nedělali jsme okružní jízdu, protože jsme chtěli pokračovat do Francie. 

Noc v lůžkovém voze

Skvělé je, že do Švýcarska jezdí každý den večer lůžkový vagón z Prahy do Zürichu s možností vystoupit také v jiných destinacích jako je třeba Vorarlberský Bludenz nebo přestupní švýcarský uzel Sargans. Přesně tam jsme po noci strávené v lůžkovém kupé Českých drah vystoupili. A naše první zastávka byla oblast Davos Klosters!

Davos

Hon na lišku po Davosu

FOX trail je skvělý způsob jak si za pár hodin projít nějaké město a během luštění zábavných úkolů poznat jeho nejzajímavější zákoutí. V Davosu honíte lišku, která jediná zná tajnou lesní knihovnu, kde Thomas Mann napsal svoji slavnou knihu “Kouzelný vrch”. 

V informačním centru dostanete popisky k jednotlivým úkolům a mapu k prvnímu stanovišti. Pak už si musíte poradit sami. Úkoly nejsou těžké, ale spolehlivě donutí děti běhat od jednoho místa ke druhému aniž by si všimly, že jsou na obchůzce městem. Velký okruh má několik zastávek ve městě. Součástí je lanovka na Schatzalp, procházka po loukách a lesem nebo ochutnávka sýra. Cesta končí objevem tajné knihovny. 

a

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Chystáte se do Rakouska?

Přečtěte si naše zkušenosti a tipy na výlety v údolí Zillertal.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Davoské jezero – oříšky s sebou

U nádherného ledovcového jezera “Davosersee” jsme strávili celý den. Dokola má asi 4 km a dá se celé obejít. Ať se díváte odkudkoli, je to prostě pastva pro oči. Tyrkysově modré jezero a rozkvetlé louky působí svou dokonalostí jako kulisy pro pohádku a vy pořád nemůžete uvěřit, že je to pravda. První polovina cesty vede lesem, kde narazíte na ochočené veverky. Stačí jen chvilku posedět a už vás nějaká okukuje, jestli nenesete něco na zub. Oříšek vám sebere klidně i z ruky.

a

Davos – ráj pro vodní sporty

Jezero je docela studené, takže plavců jsme tu viděli jen pár. O dokonalou podívanou se postarala místní škola plachtění. Desítky dětí školního věku odhodlaně řídily své malé plachetnice napříč jezerem. My jsme se mezi ně odvážili na paddle boardech a užili jsme si skvělou zábavu.

a

Adventure park Davos

Kousek od jezera je v lese lanový park, ze kterého nás všechno bolelo ještě další dva dny. Překážky ve výškách a sjezdy na zip lines prostě dají zabrat. Holkám se trochu třásla kolena, občas bylo potřeba si zařvat, ale zvládly to. Kryštof, protože ještě nemá 8 let, byl na dvoupatrové překážkové dráze se samojištěním určené pro menší děti. Oběhl celou stavbu několikrát dokola a na sjezdu po dlouhém laně byl snad stokrát.

Kryštof

Klosters – úžasné hříště Madrisa land

Z Davosu do Klosters přejedete díky Guest Card zdarma. Zdarma také vyjedete lanovkou na horu Madrisa a pak si už jen dejte kávu a pozorujte své děti, jak se cáchají v potůčku a rybníčku s různými překážkami nebo loví ve vodě pulce. Pro starší děti je na kopci vysoká věž, ze které vede několik tobogánů. Mezi tím je tu krásné dřevěné hřiště a různá pískoviště a taky strašidelná sviští nora pro ty dobrodružnější povahy.

a

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Rádi navštěvujete památky?

Přečtěte si náš článek o 10 památkách UNESCO v Evropě, které si užijete i s dětmi.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Scuol – město a lázně

Městečko Scuol je známé svými termálními lázněmi, kam jsme si i my plánovali zajít. Nejdřív jsem ale museli přežít krkolomnou cestu autobusem, kdy se prudké zatáčky střídaly jedna za druhou na silnici, která “visela” nad hlubokým kaňonem. Když se člověk podíval nahoru, musel se pořádně zaklonit, aby dohlédl na vrchol okolních třítisícovek. Hluboko dole pak tekla divoká řeka s neuvěřitelně bleděmodrou vodou. Dech se nám tajil, když jsme tam viděli dva rafty.

a

Z Klosters stačilo projet devatenáct kilometrů dlouhým Vereina tunelem pod vrcholkem Piz Linard (3411 metrů) a rakouský styl je pryč, tady už začíná trochu Itálie. Některá místa nám připomínala Cavalesse z našeho loňského výletu do Val di Fiemme.

Mluví a píše se tu rétorománsky. Domy jsou pomalované ornamenty. Na každém náměstíčku najdete zdobenou kašnu s vodou z minerálního pramene.

Ta je také v místních lázních, které tu mají více než 600 letou historii. Několik bazénů s různě teplou vodou, vířivka a relaxační bazén s různými bublinami děti spolehlivě nadchne. Naprosto dokonalý je ovšem venkovní bazén, který si díky teplé vodě lze užívat za každého počasí. Je to nádherný zážitek, když se můžete z bazénu dívat na okolní horské velikány.

Venkovní bazén

Scuol trek – Mata Naluns – Ftan

S dětmi jsme vyrazili na krásnou panoramatickou cestu, která vedla více méně po rovině. Lanovkou jsme vyjeli na vrchol Mata Naluns, odkud vede cesta po hřebeni k další lanovce nad vesnicí Ftan. Cesta měla trvat 40 minut, ale ty jsme strávili hned na hřišti vedle stanice lanovky. Je tady srandovní mini bike park pro děti na odrážedle, ale hlavně ohrada s kozami a slepicemi. 

Chodili jsme trhat trávu na okolní louky a krmili kozy. Kamkoli se člověk podíval, viděl miliony lučních květin, panorama okolních hor a když se k tomu přidá modrá obloha, k dokonalosti už nechybí prostě nic. 

Lanovkou jsme sjeli dolů do vesnice Ftan. Staré selské domy s pomalovanými fasádami a zdobenými lavičkami u obloukových vrat. Odtud jsme vyrazili zpět cestou o 500 výškových metrů níže. Tady se nám do scenérie přidaly zemědělské stroje, což je Kryštofova vášeň a cesta rychle ubíhala.

Tipy a odkazy

  • Fox trail Davos. Objednat můžete online, nebo koupit přímo v informačním centru v Davosu. Popisky jsou v angličtině a němčině. Cena pro rodinu je různá, my prošli kombinaci městského a horského trailu, který je nejdelší a včetně lanovky na Schatzalp byla cena kolem 100 CHF.

  • Paddle board – půjčovna je hned na kraji jezera. Na hodinu zaplatíte 20 CHF.

  • Adventure park Davos zahrnuje bike park, který je zdarma. Za vstup do lanového centra se platí. Rodinný vstup (2+2) pro držitelé guest card je 82 CHF.

  • Madrisa land – lanovka a vstup na hřiště je zdarma v Guest card.

  • Davos Guest card Pokud zůstanete alespoň jednu noc, dotanete Davos Guest Card. Díky ní máte zdarma všechny lanovky a veřejnou dopravu. Na další aktivity máte slevu.

  • Ubytování. Bydleli jsme v hostelu Davos Youth Palace. Všechny hostely, nebo také “Jugendherbergen”, které jsme po cestě vyzkoušeli byly dokonale čisté. Postele jsou obvykle patrové, v ceně je snídaně, doplatit lze za večeři. Pro všechny, co potřebují jen přespat a vysprchovat se, je to ideální volba.

O autorech:

Jana, Tom, Julinka (15) a Kryštůfek (10). Jsme rodina, která věří, že cestování je způsob, jak nejlépe strávit společný čas a něco se naučit nejen zvenčí, ale i o sobě navzájem.

Věříme, že cestování zbavuje děti i dospělé strachu z neznámého. Ukazuje, že svět není takový, jak nám ho předkládají večerní zprávy.

Nejsme lovci destinací – nemusíme spát každý týden někde jinde, ale jsme sběrači společných zážitků s dětmi. Dobrodružná cesta nemusí být na Filípinách, ale může se odehrát i v sousedním lesíku.

Založili jsme stránku Objevíme svět! a chceme, aby byla místem, které rodiny s malými i velkými dětmi inspiruje a motivuje k cestování.

Více se o nás můžete dozvědět zde.