Do Badenu u Vídně jezdíme pravidelně každý rok na skvělou fotografickou výstavu La Gacilly Baden Photo. Letošní, již pátý ročník, nese název DUE NORTH a zaměřuje se, jak už z názvu vyplývá, na Sever. Fotografové z Dánska, Švédska, Norska nebo Islandu zde vystavují to nejlepší ze své tvorby.

La Gacilly Baden Photo

Ke všem fotkám se dostanete i s kočárkem.

Galerie pod širým nebem

Fotofestival La Gacilly Baden photo přinesl dříve ospalému lázeňskému městečku nový drive a přivedl sem nové návštěvníky. Od června do října sem přijíždějí lidé, aby si prohlédli výstavu, které je umístěná venku, na budovách, v ulicích, zákoutích a ve zdejších parcích. Výstavě se tady prostě nedá vyhnout. Letos je zde instalováno téměř 1500 fotografií a pokud byste je chtěli vidět všechny nachodíte klidně až 7 kilometrů.

La Gacilly Baden Photo

Fotografie jsou opravdu všude, na fasádách domů v centru města.

Na Sever

Téma letošního ročníků napovídá, že uvidíte hodně fotografií se sněhem a ledem. Což v horkém létě může přijít vhod. Fotografie Oliviera Morina zachycují vášeň extrémních surfařů, kteří se vrhají do vln i v extrémně nízkých teplotách kolem 3 stupňů Celsia. Série islandského fotografa Ragnara Axelssona zase zachycuje tvrdý život psů v odlehlých částech Grónska a Islandu. Švéd Jonathan Näckstrand vystavuje fotografie malebných severských vesniček s barevnými domky na kamenitých útesech zalité polární září…Jsou to vesnice bez budoucnosti, které mají důsledky globálního oteplování přímo na očích

. Ledovce zde lidem tají přímo před očima a jejich situace je víc než alarmující.

Festival La Gacilly Baden Photo 2022

Snímky Ragnara Axelssona zachycují tvrdý život tažných psů severského národa Inuitů.

Festival La Gacilly Baden Photo 2022

Snímky Oliviera Morina zachycují extrémní severské surfaře.

Festival La Gacilly Baden Photo 2022

Severské vesnice bez budoucnosti na snímcích Jonathana Näckstranda.

Za záchranu planety

A to je smyslem celého festival od jeho počátku. Festival založil Jacques Rocher, syn známého Yves Rochera, jehož cílem bylo ukázat na vztah mezi člověkem a přírodou, ukázat že odlesňování, znečišťování ovzduší, drancování moří, chudoba a sociální nerovnosti nejsou lokální, ale globální problémy lidstva s dopadem na každého jednotlivce.

Proto rádi bereme na festival i naše děti. Je to taková environmentálně výchovná nálož, která otvírá debatu o ochraně přírody u nás doma. Fotografie je totiž jazykem dnešní doby, beze slov, ale velmi názorně a jasně ukazuje čemu naše planeta díky lidské bezohlednosti čelí.

Naprosto výmluvné jsou třeba fotografie Nicka Brandta zobrazující současně lidi a divoká zvířata v Africe, pro něž všechny jaksi už nezbývá místo…

Festival La Gacilly Baden Photo

Fotografie Nicka Brandta vyjadřují složitost soužití lidí a zvířat na Africkém kontinentu.

Velký prostor dostaly v badenském parku fotografie Erika Johanssona. Jeho dokonalé koláže, kde hranice mezi fikcí a realitou jsou těžko postřehnutelné, ale naprosto přesně ukazují sebevražedné chování  „moderního“ lidstva.

Festival La Gacilly Baden Photo

Kde je fikce a kde realita? Na snímcích Erika Johanssona je musíte hledat.

Po výstavě na koupák!

A co v Badenu dělat dál? To věděli už staří Římané, kteří tady objevili horké sirné prameny a započaly tak dějiny Badenu jako lázeňského města. Je tedy skvělé, trochu tu pobýt a spojit výstavu s návštěvou lázní. Je tu velký krytý bazén s částí pro plavce, ale i s velkým herním bazénem pro děti. Proplavat můžete i ven do dvou horkých bazénů se sirnou vodou. Wellness sauny a masáže jsou tu samozřejmě taky. V létě je ovšem lepší jít na místní nádhernou plovárnu, která má krásný plavecký bazén se skokanským můstkem. Zábavný bazén s různými vodotrysky a opět bazénky s horkými prameny. No a kdyby vám bylo líto, že nejste u moře, tak na badenské plovárně je k dispozici rozlehlá písečná pláž.

Baden Bei Wien městské koupaliště

Koupaliště v Badenu.