Křtiny jsou naše srdeční záležitost. Alespoň jednou za rok musíme jet do arboreta ukázat dětem třešeň, pod kterou jsme měli svatbu. Arboretum LŠP Křtiny je taková ZOO pro stromy, máme tam už svoje oblíbená místa a dřevěné sochy. Tentokrát jsme si ale na parkovišti u arboreta všimli nenápadné informační cedule Sluneční stezky.

Děti u informační cedule Sluneční stezky ve Křtinách.

Děti nejdřív nechápali smysl malé kovové kuličky na sloupku.

Malá kovová kulička uprostřed sloupku byla podle všeho planeta NEPTUN zmenšená v měřítku 1:1 miliardě. To vzbudilo v dětech zájem a vyrazili jsme tedy vstříc vesmírnému dobrodružství. Žlutá turistická značka nás vedla zpátky do Křtin a podle směrovek byla dlouhá 4,5 kilometru.

Rodina na procházce v lese u Křtin.

Sluneční stezka vede nádherným lesem.

Krásný jarní les, sluníčko a motýli nás trochu zdržovali a po hodině chůze přerušované házením šišek do rybníka, stavěním domečku a pátráním po stopách divočáka, jsme si už začali myslet, že jsme asi sluneční stezku ztratili. Když jsme nakonec URAN našli, pochopili jsme, že zmenšení 1 ku miliardě neplatí jen pro velikost planet, ale i pro jejich vzdálenost od sebe. Na vlastní nohy naše děti pochopily, že od Uranu k Neptunu je to pekelně daleko. Ušli jsme totiž 1628 metrů. Ve vesmíru bychom museli uletět 1628 milionů kilometrů.

K Saturnu byla cesta jen o maličko kratší, ale je to ta nejlepší planeta s prstencem, tak jsme nabrali vyšší kosmickou rychlost z kopce lehce dolů, kolem krásného potůčku.

Od Saturnu už je to ráz na ráz jedna planeta střídá druhou, postupně se blížíme do Křtin, kde u školy leží obří kamenné Slunce. Nečekaný skvělý výlet sluneční soustavou, při kterém jsem prošli krásným jarním lesem a dozvěděli jsme se něco o planetách, jsme ukončili v cukrárně na náměstí, kde jsme si počkali na autobus zpět na parkoviště k arboretu.

Sluneční stezka Křtiny