Alice, Martin, Berta a Jáchym Kavkovi – rodina, které obyčejná skákací guma převrátila život naruby. Začalo to vzpomínkou na hru z dětství a je z toho rodinná firma na retro hry s názvem 4Kavky. A z následujícího rozhovoru je zřejmé, že plánů do budoucna mají dost.

Co se skrývá za názvem 4 Kavky?

Především to, že si chceme hrát společně. Chtěli jsme propojit generace, tak začínáme u sebe doma. Ale věříme, že stejně jako si u nás kolikrát hraje i pět Kavek (víc nás už není ☺), tak i u našich zákazníků to tak platí a hrají si i babičky a dědové, strýčkové, tetičky apod. No a navíc jsme podobní i kavkám z říše zvířat. Kavky jsou super, hlučné, společenské, monogamní, je to ohrožený druh věrný svému hnízdišti. To všechno na nás sedí.

Dovolená s dětmi na Baltu

4 Kavky na Baltu

Jak jste se dostali k tomu, že máte vlastní edici her? Co to spustilo?

Celé to začalo jedním virálním videem. Alice s dcerou Bertou na jaře 2016 vyrazila skákat gumu, aby dítě vidělo, čím se bavili jeho rodiče jako děcka. Padesátivteřinové video nakonec celé rodině změnilo život a vedlo k výrobě retroher. Za týden totiž to skákací video na Facebooku vidělo 1,5 milionu lidí a mělo 20 000 sdílení. Díky tomu vznikla první hra Pruženka. Jméno dostala po teplákové gumě v galanterii, dnes něžně zvané pruženka. Abychom měli něco i pro kluky, přišli jsme s Kuličníkem. To je rošťák, který děti učí cvrnkat kuličky. Ale zjistili jsme, že Pruženku už dneska skáčou i kluci a nemají s tím problém jako my v osmdesátkách. A Kuličníka zase bez problémů cvrnkají i holky. Postupně jsme přidali ještě Cézarky, což jsou kostky (tedy hry spíše pro větší děti, které už umí počítat), a Žralovce, to jsou originální karty, se kterými jde hrát 8 různých her. Třeba větší bere (přebíjená), černý Petr, švindl, blázinec, autobus, záchod nebo prší. 

Hry od 4 KAvky

Retro krabičky od 4 Kavek

 

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Hledáte tipy na hry na cesty?

Přečtěte si náš článek „10 her, co se vám vejdou do batůžku„.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Jsou vaše hry vhodné na cesty?

Všechny naše hry zabaví na dlouho a všechny je možné brát na cesty. To byl ostatně i náš záměr. Na cesty jsou nejlepší karty a kostky, ale i Pruženka se dá skákat prakticky kdekoli, kde je trochu místa. My skákali už třeba i přímo na perónu při čekání na vlak, na dovolené na pláži nebo teď v Chicagu jsme skákali gumu ve 104. patře mrakodrapu.

4 kavky skáčou gumu v mrakodrapu

Skákat gumu v mrakodrapu…to se musí!

Asi cestujete rádi, že? Které hry berete s sebou?

To jsou chvíle, kdy trávíme čas společně a chceme si ho společně užít. Cesty jsou zábavné, ale občas je vyplňují i nepříliš zábavné věci, jako je třeba čekání na vlak, letadlo nebo loď. Pak přijde každá hra vhod. I v autě kolikrát bývá dlouhá chvíle. Máme cestovní kufřík plný her a ten jezdí všude s náma. Když na něj není místo, vždy máme v batohu aspoň naše karty, naši skákací gumu, provázek na přebírání a třeba hru Umí prase létat nebo Dobble, to jsou klasiky. Kromě našich her máme rádi spoustu dalších her třeba od francouzské značky DJECO. Ti mají vše vymazlené, a i když výroba je v Číně, díky vlastní továrně je to kvalitka. S dospěláky rádi hrajeme Activity, Carcassone, děti jsme nedávno naučili dámu a chystáme se i na šachy. Zrovna jsme byli v Americe, v Chicagu, tam nás nadchlo, že ve veřejném prostoru mají na každém rohu šachovnicové stoly se sezením. Z betonu, dřeva, kamene, šachovnice, kam se člověk podívá, to bychom si u nás taky jednou přáli.

Jaké jsou vaše oblíbené destinace?

Jakékoliv, kam jedeme společně. Letos jsme byli s retrohrami na retrodovolené u polského Baltu a bylo tam nádherně. Tak krásně, že jsme si řekli, že se určitě vrátíme. Možná ne příští rok, ale v dohledné době jistě. Líbilo se nám i na mnoha místech v Rakousku, třeba v jižním Burgenlandu, doma milujeme Slapy, České Švýcarsko, Beskydy nebo Vysočinu. To jsou místa, kam se vždy čas od času vydáváme, protože s nimi máme spojenu spoustu příjemných zážitků. Teď už cestujeme víc a víc s dětmi, vyrazili jsme i za velkou louži – cestování s nimi bylo příjemné, jsou to skvělí parťáci, kteří jsou na cestách prakticky nezničitelní 🙂 Cestujeme i s dětmi rádi, protože chceme mít doma světáky. Aby pochopili, že jinde lidi mluví jinak, mají jinou barvu pleti, dredy, že někde jsou žebráci, zloději, špína nebo naopak luxus. Teď se peče i zajímavá zahraniční spolupráce, děláme překlady našich her, a když se to povede, bude světová i Pruženka, Kuličník, Cézarky nebo Žralovci. Tak držte palce.

U Baltského moře

Na dovolené na Baltu

Kterou z vašich her máte nejraději?

Teď jsme si hodně ulítli na Žralovcích, hráli jsme je celé léto denně. Opravdu denně. Všude a pořád. Máme je stále v tašce a třeba při čekání u doktora se vždycky hodí. Ale máme je rádi vlastně všechny a je pro nás trochu Sofiina volba vybrat tu nejoblíbenější.

Hra Žralovci od 4 Kavky

Žralovci – 8 her v jedné krabičce

Jakou hru plánujete udělat jako další?

Plánů máme více, rádi bychom oživili ještě jednu retro hru z našeho dětství. Ale zatím neprozradíme jakou. Co ale můžeme prozradit, že se chystáme sepsat malou kapesní knížku plnou návodů na spoustu her pod střechu i na ven. Protože je spousta super her, které se ale do naší krabičky nehodí. Přesto bychom je chtěli poslat znovu do světa a trochu je dnešním dětem představit a naší generaci je připomenout. Třeba krvavé koleno, čáp ztratil čepičku nebo drápky. A fůru dalších.

Neláká vás vymyslet nějakou vlastní hru, retro hry můžou časem dojít.

Žralovci jsou vlastně naše původní hra a určitě s vývojem vlastních věcí nekončíme. Už vymýšlíme zápletku k další hře, hrací plochu a rekvizity. Ale to ještě zabere nějaký čas. Vše se snažíme dělat poctivě a důkladně testovat, takže to trvá.

Jaké máte plány se 4 Kavkami? Nebo si chce nechat jen e-shop?

Chceme vytvářet blog nejen o hrách, ale i o zajímavých tvůrcích. Chceme ukazovat, jak si mohou lidé hrát, nabízet i zajímavé obměny známých her. Měli jsme šanci potkat se s Milošem Zapletalem, skvělým člověkem a spisovatelem, který je takový guru zajímavých her z celého světa. Ten nás inspiroval k tomu, abychom se pokusili zachránit co nejvíce her. Byla by škoda, kdyby upadly do zapomnění. Pan Zapletal sepsal ve svých encyklopediích tolik her, že to ve světě nemá obdobu. Je to fakt velikán. Poradil nám i pár cest, jak dál růst, jak pomáhat dětem s hraním a vracet staré hry zas k životu. Je pro nás obrovskou inspirací.

Jak se vlastně nakupuje guma a kuličky? Na kilometry na tuny?

Gumy se kupují na kiláky, když bychom spojili všechny gumy, co jsme kdy pořídili, už by to vydalo na několik desítek kilometrů. Kuličky jsme loni kupovali poprvé a měli jsme jich doma 100 kg, vešly se leda do ložnice, zakopávali jsme o ně a přeráželi si nohy. Kostky si necháváme vyrábět v jedné z posledních evropských továren na dřevěné hračky DETOA, ale když jsme chtěli vlastní barvy, museli jsme od barvy nechat udělat vždy minimálně 1000 ks, a tak se vedle kuliček do ložnice nastěhovaly i bedny a bedny kostek. Naše podnikání zatím bydlí s námi v bytě, ale jednou třeba budeme mít i nějaký sklad.

skákací guma 4 kavky

Kolik kilometrů gumy vidíš?

Jak je to s hraním mezi dětmi v České republice?

Myslím, že jsme na tom dobře. Vidíme to nejen na našich dětech, ale i na dětech našich známých. Děti si chtějí hrát, jen kolikrát nevědí, co a jak. My jsme jako prcci měli štěstí, že jsme mohli kdykoliv vyrazit ven a kamarády jsme vždy našli. Dnes to není samozřejmé, děti musí být aktivnější, aby si zábavu našly. A aktivnější musí být i rodiče. Ale děti stačí jen trochu popostrčit a dokáží se zabavit prakticky čímkoliv. Chceme udržovat tradici her a hraní. Byla by škoda, kdyby se nějaké hry vytratily. Říkáme, že stačí jít příkladem a děti se vždycky přidají. 


CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Máte chuť na další rozhovor o cestování s dětmi?

Přečtěte si příběh malého Saši, který jede! Například ještě něž mu byly dva roky, měl procestováno přes dvacet zemí.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

O autorech:

Alice, Martin, Berta a Jáchym Kavkovi – rodina, která vyráží na cesty s kufříkem plným her. Obyčejná skákací guma jim dokonce převrátila život naruby. Začalo to vzpomínkou na hru z dětství a je z toho rodinná firma na retro hry s názvem 4Kavky. U nás si můžete přečíst ještě o jejich cestě po drsném Baltu.