Rakousko s dětmi

Rakousko a okolí Salzburských jezer byla taková naše přechodná, ale krásná destinace. Předcházelo jí cestování po jižních Čechách a následovala Itálie a Slovinsko. Cestu jsme podnikli v roce 2018 se třemi dcerkami (7,4,1). Navštívená místa byla hlavně ve znamení jezer a hor. Pojďme se na to podívat.


Pro Objevíme svět napsala Michaela Tošovská.                                                                       11. 4. 2019


Jezero Traunsee

Prvním navštíveným jezerem bylo Traunsee. Je to vlastně nejbližší jezero od našich hranic ve směru od Lince, stačí sjet na 216 kilometru dálnice. Zakotvili jsme v Traunkirchenu i na noc a byla to dobrá volba. Jde o trochu ospalé městečko bez davu turistů. Můžete podniknout plavbu po jezeře nebo si vyšlápnout do kopců nad město.

My si obešli celý poloostrov, na kterém Traunkirchen leží. Najdete tu plážičky, půjčovnu loděk, houpačky pro děti i malý přístav. Velkou atrakcí pro holky byly velmi nebojácné labutě. Je tu také kopeček s krásnou kapličkou, kam jsme se šli podívat a odkud se otevírá hezký pohled na vodu.

a

Langbathsee

Od jezera Traunsee ho dělí asi 13km, stačí projet přes městečko Ebensee k lanovce Feuerkogelbergbahn a držet si stále západní směr. Langbathsee jsou vlastně jezera dvě (Vonderer a Hinterer – Přední a Zadní) a proti jiným jezerům v okolí jsou tato maličká. My navštívili první z nich. Najdete tu sice restauraci s tenisovými kurty, ale taky velký klid.

Obejít Langbathsee dokola zabere něco málo přes hodinu chůze . My si cestu zpříjemnili odlovem pokladů, znáte geocaching? Velmi doporučuji, holky jsou krásně s vidinou schované krabičky motivované k chůzi.

a

Atterské jezero

Dalším jezerem u kterého jsme udělali zastávku je Attersee. Tohle jezero je z okolních jezer tím největším. Jeho krásná barva opravdu láká ke koupání a teplota byla v srpnu i poměrně příjemná. V průzračné vodě objevíte spousty rybek a k nám doplula jako obvykle i nějaká ta labuť. My si u jezera užili západ slunce a potom jsme pokračovali přes Bad Ischl na Hallstattersee.

a

Halštatské jezero

Halštatské jezero leží v Solné komoře na trojúhelníku měst Bad Goisern, Hallstatt a Obertraun. Poslední zmiňované jsme si zvolili i my pro naše ubytování. Menší turismus než v sousedním Hallstattu nám zajistil příjemný klídek. U vody najdete malou horolezeckou stěnu i řadu houpaček a hřišť na sport. Příjemná procházka je k deltě řeky Traun, která se do jezera vlévá.

a

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Lákají vás další rakouská jezera?

Přečtěte si o naší cestě po Salzburské jezerní oblasti.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Určitě si udělejte výlet do městečka Hallstatt (pozor na parkování, v centru bývá hodně plno, okrajové části podél silnice jsou lepší a bezplatnou volbou, ovšem musíte pak kus cesty dojít), jen se připravte na to, že jde o turisticky hodně navštěvované místo. Přesto to stojí za to. My tu shodou náhod byli ve svátek a v celém městečku se konaly trhy, hrála hudba a připravovaly se místní speciality. Také jsme museli jeden štrůdl ochutnat.

Můžete vyjet pozemní lanovkou, podívat se na jezero z panoramatické Skywalk vyhlídky a navštívit místní solné doly, případně se vydejte k vodopádům.  Samotné městečko je také moc hezké, dřevěné domky namačkané na sebe těsně nad vodní plochou, některé i částečně postavené na kůlech zapuštěných v jezeře, tržiště, kostely, lanovka, to všechno dotváří kouzelnou atmosféru. My si město prošli od severu k jihu, u “fotogenického” kostelíku děti objevily malé dětské hřiště, další hřiště je na jihu města (kousek od čerpací stanice) hned u vody. Na přilehlém ostrůvku se můžete i vykoupat.  

a

Krippenstein

Vrátíte – li se do Obertraunu a zatočíte kolem infocentra, dostanete se až na parkoviště lanovky Dachsteinseilbahn. Vlastně jde o 3 lanovky za sebou.

Rakousko s dětmi

Lanovkou nahoru

Na 1. mezistanici se můžete podívat do dvou jeskyní – Obří ledové a Mamutí. My ale pokračovali až na 2. stanici lanovky přímo na Krippenstein. Samotný vrchol leží v nadmořské výšce 2108m a je na něm postavena spirálová vyhlídka Welterbespirale. Od stanice lanovky je to asi 700m, pro děti tedy krásně zvládnutelné a na trase potkáte spoustu zajímavých odpočívadel, kde ovšem vaše děti odpočívat nebudou. A vy se můžete kochat pohledem na ledovec.

a

Když se vrátíte ke kapličce a budete pokračovat po turistickém chodníku, čeká vás zhruba po 800m vyhlídka Five Fingers s krásnými výhledy na jezero pod vámi. Pokud chcete zažít více adrenalinu, začínají zde i dva lehčí ferattové okruhy.

a

Pokud vám zbyde čas, zajeďte si třetí lanovkou k domu Gjaidalm. Najdete tu pasoucí se krávy, kozy, ke kterým mohou děti dovnitř výběhu, několik prasátek a morčata. Pro malé pískomily je tu i pískoviště a bábovky. A vy zatím můžete odpočívat nebo okusit místní speciality.

a

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Bojíte se s dětmi do hor?

V podcastu vám poradí “děvče z hor”.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Ödensee

Ödensee je koupací jezírko s příjemnou restaurací, zmrzlinou a několika moly na slunění, včetně plovoucího. Pokud chcete trochu soukromí, stačí jít o kus dál podél vody a na mnoho takových míst narazíte. Netřeba zůstávat hned na kraji. Je tu co pozorovat, voda je plná ryb. A v horkém dni je příjemně osvěžující si tu zaplavat.

Na druhé straně jezera najdete lesík posetý kamennými mohylami a naše děti hodně bavilo jejich přeskládávání. Mnoho věžiček má háčkované čepičky a celé místo je velmi fotogenické. Jezero je maličké, když ho obejdete dokola, nebudete mít v nohách víc než 2km. My si tu užili celé dopoledne a pak se přesunuli do Tauplitzu.

a

Tauplitzalm

Z Tauplitzu, kde jsme byli ubytovaní (s výhledem na krásný majestátní Grimming 2351m), se můžete dostat na náhorní plošinu Tauplitzalm dvěma způsoby, buď klasicky lanovkou nebo autem po malé horské silničce (za 12 euro v roce 2018) přes Bad Mitterndorf (ve kterém si můžete užít hned dvoje městské lázně). My zvolili druhou variantu. Nahoře jsou dvě velká bezplatná odstavná parkoviště. Jedno z nich je pro parkování 7-19h, na druhém můžete nechat své auto i v noci (fajn pro obytná auta a delší treky do hor).

V restauraci si můžete vzít plánek oblasti a zvolit si trasu dle svých chutí a možností. My se částečně vydali po místní stezce značené žlutou cedulí s nápisem 6-Seen-Wanderung. Jezera jsme tedy navštívili 4 ze 6 (malé Kralersee, vetší Großsee, pohádkové Märchensee a fotogenické Tauplitzsee) a přidali ještě kochací hřebenovku s výhledem.

a

To bylo pro holky tak akorát, v nohách jsme za celý den měli sice jen kolem 6km, ale se slušným převýšením. Jezera Steirersee a Schwarzensee si spolu s výstupem na Traweng necháváme na příště. Celá plošina má nadmořskou výšku kolem 1650m, je plná pasoucího se dobytka, kvetoucích rostlin a krásných chaloupek.

a

Tscheppaschlucht

Nedaleko rakouského městečka Ferlach je krásná a dle mého ne moc známá soutěska Tscheppa (než třeba Medvědí soutěska u Grazu). My si vybrali jednu z nejdelších tras, která měřila téměř 7km (ale může se jít i kratší úsek). S dětmi jsme ji absolvovali za necelých 5 hodin času, včetně mnohačetných svačin a kochacích pauz.

Auto jsme nechali na záchytném parkovišti (na celý den 2 eura, které se platí v automatu při odjezdu) nedaleko Unterloiblu a kolem lanového parku jsme zamířili podle žlutého značení k říčce Loiblbach. Po kilometru narazíte na občerstvení a hlavní vchod do soutěsky (8,5 eura za dospělého v roce 2018. O kus výš se na mnoha místech do soutěsky dostanete i neplacenými vstupy, ale nemůžete na konci trasy nastoupit do svozového autobusu, který je v ceně vstupenky a sveze vás zase dolů na parkoviště). Hned za vstupem vás čeká bosochodý chodníček a brzy už i první lávky a žebříky.

a

Cestou minete vodopád a mnoho vyhlídek a visutých mostů nad hučící vodou propadající se níž a níž do údolí. U turistického rozcestníku, na který narazíte, si můžete vybrat, kudy se budou vaše kroky ubírat dále. Buď k restauraci Deutscher Peter, kde je maličký zookoutek, nebo k větším vodopádům dál po žluté na sever.

a

Na visuté lávce nad vodopádem se nachází photopoint, počkáte si na zelené světlo na semaforu a můžete se nechat vyfotit, snímky potom najdete tady. V korytu řeky se provozuje i kaňoning. Dál jsme pokračovali kolem vodopádu Tschaukofall po modrém značení až do vesničky Bodental, odkud nám jel autobus zpět. Holky cestou čekala spousta dobrodružství, musely překonávat všechny lávky, klády a všechny kameny, co jim vstoupily do cesty.

a

Tipy a odkazy

 • Ubytování: My jsme z východních Čech, pokud jedeme přes den, chceme si cestu do Rakouska rozdělit. Parádní destinací je Český Krumlov, dá se tam zdržet na jeden den, projít si město, přespat a druhý den pokračovat dál. Ubytováváme se opakovaně v Merlinu (mají penzion i hostel, v penzionu parádní zahrádka, kuchyně, PC s internetem)

  Ubytování v městečku Traunkirchen u paní Birgit jsme objednali přes airbnb. Po registraci na tomhle odkazu dostanete slevu 28€ na první bydlení!

  (Birgit nabízí u sebe v domě 2 lůžkový pokoj a na své zahradě ještě chatu také se dvěma lůžky, lokace 3 minuty od jezera Traunsee, v kopci v úzké uličce, auto nelze parkovat přímo u domu)

  Další ubytování, které se nám líbilo, jsme sehnali přes webové stránky Na-ture (paní Vlasta vám ho v městečku Obertraun zprostředkuje na míru).

  A do třetice dávám tip na apartmánový dům v Tauplitzu (my byli v 4 lůžkovém apartmánu s kuchyňským koutem, koupelnou, volně přístupným bazénem a saunou, parkování je před domem, pan Výborný nabízí apartmánů více).

 • Průvodce po Rakousku můžete použít buď od Lonely Planet nebo od Rough guides.

 • Pojištění. Před cestou určitě budete potřebovat pojištění. Porovnejte nabídky několika pojišťoven to, a vyberte si, co vám nejvíce vyhovuje.

O autorce:

Cestování s dětmi

Michaela Tošovská. Žiji v podhůří Orlických hor, provozuji s rodinou geocaching, velmi ráda fotím a v neposlední řadě cestuji. Lákají mne nová místa a kraje, ponejvíce hory se svými výhledy a taky miluji vodu ve všech jejích podobách. Spolu s mým mužem pokračujeme v cestování po Čechách a Evropě dál jako dříve (rozuměj za bezdětna), jen nám k tomu přibyly tři malé holky (7,4,1), které bereme skoro všude sebou.