Angličtina na Maltě

Dostali jsme nabídku od jazykové školy Maltalingua, abychom si vyzkoušeli model rodinné výuky angličtiny. Ani chvíli jsme neváhali. Učit se angličtinu na Maltě a dovolená u moře je jednoznačně spojení příjemného s užitečným.


Článek napsali Jana a Tom z Objevíme svět.                                                         27. 6. 2019


Proč jet na kurz angličtiny zrovna na Maltu?

 • Malta je bývalá britská kolonie a angličtina je tady úřední jazyk.

 • Jste u moře – Malta je známá krásným čistým mořem s křišťálově modrou vodou.

 • Kurzy i pobyt jsou levnější než v Americe nebo Velké Británii.

 • Je to blízko – let z Vídně, Prahy, Bratislavy – za 2 hodinky.

Angličtina na Maltě

Na angličtinu tu narazíte na každém kroku

Co nabízí Maltalingua

Z webovek jazykovky Maltalingua  v St. Julien’s jsme byli ze začátku trochu zmatení – je toho prostě moc. Individuální kurzy, rodinné balíčky, ubytování v rodinách, ubytování na kolejích, příprava na zkoušky, různé úrovně, týdně 20 hodin/30 hodin, aktivity pro děti, dětský tábor…Moc jsme se v tom neorientovali. Pomohla nám ale česky mluvící zástupkyně Jessika. Během jednoho telefonátu jsme vše vyřešili. 

Angličtina na Maltě

Bazén ve škole – mít na střeše školy bazén – sen každého školáka

Náš plán

Plán byl takový: chceme hlavně kurz pro Julču (11 let). Chceme i kurz pro rodiče – máme ale každý jinou úroveň a s sebou bereme i Kryštofa (6 let), který ale do školy chodit nechce. Chceme si užít Maltu i prázdninově – takže chceme také  trochu volna.

V jazykovce jsem se domluvili následovně:

 • Julča – 2 týdny angličtiny pro děti (20 hodin týdně) plus odpolední aktivity
 • Jana – 1 týden intensive business english (30 hodin týdně)
 • Tom – 1 týden general english /20 hodin týdně)

První týden chodily do školy holky a Kryštof byl s tátou. Druhý týden Kryštof s mámou odletěli domů a Tom s Julií chodili na angličtinu.

Angličtina na Maltě

Holky jsou ve škole. Čas na klučičí výlety.

Jak to v Maltalingua probíhá

Kurzy začínají vždy v pondělí rozřazovacím kurzem. Kromě gramatiky zahrnuje i psaní a krátký individuální rozhovor. Dbají na to, aby byli studenti zařazeni do skupiny s podobnou úrovní angličtiny a nemají tendenci spojovat nespojitelné, aby ušetřili. Jana byla ve skupině jen se dvěma studenty, v odpoledním kurzu byla dokonce sama. Pokud se ve své skupině necítíte komfortně, máte vždycky možnost se přesunout.

Každý den dopoledne mají všichni  4 x 45 minut výuky rozdělené do dvou bloků. Přestávky tráví všichni na střeše školy, kde je bazén a bistro Blue door café na dopolední kávu, sladkou i slanou svačinku. V poledne si tady můžete koupit oběd za 5 EUR.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

A jak o máme s jazyky my?

Válčíme…jako všichni, ale věříme, že to má smysl.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Odpoledne pak všichni míří na pláž. Kdo má intenzivní kurz má odpoledne ještě jeden blok 1,5 hodiny. Škola na každý den organizuje dobrovolný odpolední program – výlet, grilovačka, bowling. Studenti tak mají milion možností spolu komunikovat i mimo kurzy. 

A to je na tom to skvělé. Všude kolem máte lidi, kteří sem přijeli za stejným účelem  – aby se rozmluvili anglicky. 

 • Nemusíte mít trému,
 • Ostatní s vámi také chtějí mluvit anglicky,
 • Všude ve městě musíte mluvit anglicky,
 • Škola vám nabízí od rána do večera příležitosti k setkání a mluvení. 
Angličtina s dětmi na Maltě

“Nemáte šanci se před angličtinou někam schovat a pokrok je zjevný i po jednom týdnu školy.”

Kurz pro děti Julču nadchl

Dětí je ve škole hodně. Jsou rozděleny na skupiny podle věku i úrovně. Julinka měla ve skupině 8 dětí z různých zemí, žádný Čech ani Slovák, takže neměla žádného pomocníka. Asi polovina dětí byla na Maltě na 2 – 3 týdny, bez rodičů s plným programem. Bydleli v hotelu a po celou dobu jim byli k dispozici “aktivity leaders”. Julča měla první týden “family program”, to znamená, že 3 dny v týdnu měla po škole nějakou aktivitu – výlet, hledání pokladu, koupání. Zbytek času byla s námi a užívala si rodinnou dovolenou.

Druhý týden si vyzkoušela “full activity”. Včetně výuky měla program na každý den od 9 do 17 hodin. Tedy velmi intenzivní nápor angličtiny.

Angličtina s dětmi na Maltě

Juli na cestě do školy.

I s intenzivním kurzem máte čas na relax na pláži

Většina studentů, která sem přijede má obvykle střední úroveň angličtiny. V business kurzu je tedy celkem málo lidí. Neočekávejte ale suchou výuku s lidmi v kravatách (jak obvykle vypadají promo fotky business kurzů). Dopolední kurz vedla Maria, která velmi nenásilně dokázala přejít od běžné uvítací konverzace k velmi užitečným frázím telefonního hovoru, formální e-mailové komunikaci nebo ke správně vedené prezentaci. Odpolední hodina a půl pak byla o to intenzivnější, protože jsem tam byla sama. Ve tři jsme se pak všichni sešli – holky po škole, kluci po polední siestě a vyráželi jsme na pláž nebo na výlet.

Angličtina na Maltě

Dovolená s angličtinou na Maltě

V kurzu potkáte lidi z celého světa – angličtina vás s nimi spojuje

Tom byl v kurzu pro středně pokročilé. Anglicky se vždycky domluvil, i když věděl, že někdy je jeho slovosled špatný. 

“Mě přinesl kurz docela překvapivě spoustu zjištění, které jsem si do té doby neuvědomoval. Co je skvělé, že anglicky na Maltě musíte mluvit prostě furt. Ve škole je to samozřejmé, ale když skončíte a jdete na oběd do Blue door café na střeše Maltalingua English language school, musíte pořád mluvit anglicky, majitelé jsou z Británie.

Sednete si ke stolu a je velmi pravděpodobné, že i tam nenarazíte na nikoho s vaším rodným jazykem, tedy zase komunikace v angličtině. No a když se vydáte do ulic? V obchodech, v restauracích, ale i v autobusech… prostě všude s vámi mluví jen anglicky. A vy tak máte jedinečnou možnost nejen okamžitě použít, to co jste se ve škole naučili, ale ti ostýchavější prostě nemají možnost mluvit jinak. A pro děti se angličtina stává přirozenou mnohem dříve než pro dospělé. 

Ve třídě nás bylo deset. Španělka, Italka, Finka, Němka, Švédka, Korejka, Polák, Rus, Korejec, Čech a já. Tedy minimální možnost mluvit Česky. Ve dvojici se Zdeňkem, druhým Čechem, jsem byl jen jednou. Další překvapení bylo, jak skvěle nás rozřadili, protože úroveň celé skupiny byla velmi podobná a tak nikdo nikam nespěchal, ani se na nikoho nemuselo čekat.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Čeká vás nákup letenek?

Přečtěte si naše zkušenosti a srovnání letových vyhledavačů.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Zjistil jsem, že moje představa, že dneska všichni dvacetiletí a třicetiletí už mluví plynule anglicky a zejména lidi ze severských zemí, ale taky ze Španělska i Itálie, není úplně pravdivá. Prakticky všichni v mojí skupině byli mladší, než já a překvapivě mluvili hůř, než já. Měli i menší slovní zásobu. Takže já jsem si ve skupině plné mladších lidí přirozeně zvedl sebevědomí a odjížděl jsem po týdnu běžného kurzu domů s tím, že jsem se naučil spoustu nových věcí a ještě jsem si potvrdil, že moje angličtina na tom není tak špatně. 

Poslední věc, které jsem se bál, že angličitny za ten týden nebude dost. Probrali jsem několik témat – pronájem bytu, cestování, zprávy, počasí…Pro mírně pokročilého je týden ideální dobou na oživení toho, co si třeba pamatuje ze školy a už zapomněl. Je to blízký kontakt s anglickým  jazykem a může to být skvělý impuls zase začít něco dělat i doma.“

Malta samozřejmě nabízí spoustu příležitostí k odpočinku, které jako rodina můžete využívat po škole nebo o víkendech. Nám se jako ideální pro takovou rodinnou dovolenou zdá být právě těch 14 dní. Máte dost příležitostí poznat ostrov a současně se zdokonalit v jazyce. A to spojení nám zní velmi dobře. 

O autorech:

Jana, Tom, Julinka(9) a Kryštůfek(4). Jsme rodina, která věří, že cestování je způsob, jak dobře strávit společný čas a něco se naučit nejen zvenčí, ale i o sobě navzájem.

Věříme, že cestování zbavuje děti i dospělé strachu z neznámého. Ukazuje, že svět není takový, jak nám ho předkládají zprávy o půl osmé.

Nejsme lovci destinací – nemusíme spát každý týden někde jinde, ale jsme sběrači společných zážitků s dětmi. Dobrodružná cesta nemusí být na Filípinách, ale může se odehrát i v sousedním lesíku.

Založili jsme stránku Objevíme svět! a chceme, aby byla místem, které rodiny s malými i velkými dětmi inspiruje a motivuje k cestování.

Více se o nás můžete dozvědět zde.