Avignon s dětmi. Známý most i dobrodružství v papežském paláci!

Avignon s dětmi

Naše letošní velká prázdninová cesta vedla přes Švýcarsko do Francie. Cestovali jsme vlakem, autem, lodí i letadlem. Šlapali jsme po horách, pluli na kanálech, koupali se v moři a také jsme navštívili několik nádherných měst v Provence. Jako první nás uvítal Avignon.


Článek napsali Jana a Tom z Objevíme svět.                                                         30. 8. 2019


Hurá na most

Avignon je krásně zachovalé středověké město obehnané kolem dokola hradbami. Všichni turisté, i my, míří samozřejmě k slavnému avignonskému mostu, který končí uprostřed řeky. Kryštof byl dost zklamaný, že na něm “všichni netančí”, ale vynahradili jsme to vyprávěním o zkáze mostu při ničivých povodních a počítáním, kolik oblouků bylo zničeno (z původních 22 dnes zbývají už jen 4).

Avignon s dětmi

Slavný avignonský most

Překvapivě zábavný Papežský palác

Nejúžasnější v Avignonu byla prohlídka Papežského paláce. Trochu jsme se báli, že děti gotika moc neohromí. Ale nakonec byla prohlídka bývalého sídla papežů jedním z největších zážitků. Můžou za to tablety…U vstupu dostane každý návštěvník tablet a vyráží na opravdovou honbu za pokladem.

Dospělí můžou důstojně procházet palácem a naslouchat průvodci ve sluchátkách. Mnohem lepší je ale nechat se strhnout dětmi, na tabletu hledat tu správnou cestu, v každé místnosti najít “přenašeč času” , namířit na něj tablet a …díky tabletu se holé kamenné zdi promění ve vyzdobené komnaty. Kam tablet namíříte, tam uvidíte, jak ta která část místnosti vypadala ve 13. století, kdy tady s papežem večeřeli králové. Mimochodem i náš Karel IV., jehož socha nás překvapila v jedné z posledních síní.

Navíc pátráte po symbolu hracích kostek. V tu chvíli se vám v tabletu otevře hra, kdy hledáte zlaté mince do pokladu a při tom si detailně prohlížíte různé předměty – prohledáváte truhly, zvedáte poháry nebo hledáte skrytý vchod do podzemní pokladnice. 

a

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

A jaká místa jsme navštívili ve Švýcarsku?

To se dočtete v našem článku “Švýcarsko vlakem? Pohádková dovolená v úžasných horách.”

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Avignon plný divadla

V červenci v Avignonu každoročně probíhá největší evropský divadelní festival. Město je doslova oblepené plakáty zvoucí na  různá představení. Mohly by vás odradit davy lidí, kteří na festival přijíždí. Ale atmosféra během festivalu je naprosto jedinečná. V ulicích potkáváte herce v kostýmech, jak lákají na svá večerní představení. Na každém kroku narazíte na pouliční umělce – tanečníky a muzikanty. Nás oslnili hypnotizéři a naprosto geniální vystoupení mima, který dokázal rozchechtat celé náměstí jen s jedním kufrem a třemi nafukovacími balonky.

a

Minivláček pro unavené nohy

Od papežského paláce vyjíždí každou hodinu turistický vláček, který během hodiny projede skoro všemi uličkami starého Avignonu. S malými dětmi je to příjemné. My jsme vyrazili dopoledne, kdy umělci ještě vyspávali a město nebylo tak nacpané. Cestu jsme zakončili obědem v úžasné tržnici Les Halles. 

a

Tipy a odkazy

  • Ubytování.  Bydleli jsme v hotelu Novotel – hotel s bazénem nám přišel v rozpáleném Avignonu vhod. Mají tu také úžasné snídaně. Ale pokud sem chcete v létě, je potřeba objednat jej hodně dopředu. V době festivalu bývá s ubytováním trochu problém.

  • Průvodce. Lonely planet má průvodce po Francii  z edice “Poznáváme”, my jsme ale studovali před cestou tenhle klasický Rough Guides FRANCIE, také jsme měli speciál o Provence a Azurové pobřeží. Ale dají se najít i další kousky od jiných vydavatelů – mrkněte SEM.

  • Autopůjčovna. My jsme měli auto půjčené z půjčovny Enterprise, půjčovali jsme si auto v Avignonu a vraceli jej v Marseilles. Nakonec bychom se i bez auta obešli. Naše cena za 9 dní půjčení byla kolem 200€, takže na delší dobu se to může vyplatit, záleží jak moc chcete cestovat. A to i v případě, že si doplníte pojištění a třeba autosedačku (12€/den)  nebo podsedák (8,40€/den).

O autorech:

Jana, Tom, Julinka(9) a Kryštůfek(4). Jsme rodina, která věří, že cestování je způsob, jak dobře strávit společný čas a něco se naučit nejen zvenčí, ale i o sobě navzájem.

Věříme, že cestování zbavuje děti i dospělé strachu z neznámého. Ukazuje, že svět není takový, jak nám ho předkládají zprávy o půl osmé.

Nejsme lovci destinací – nemusíme spát každý týden někde jinde, ale jsme sběrači společných zážitků s dětmi. Dobrodružná cesta nemusí být na Filípinách, ale může se odehrát i v sousedním lesíku.

Založili jsme stránku Objevíme svět! a chceme, aby byla místem, které rodiny s malými i velkými dětmi inspiruje a motivuje k cestování.

Více se o nás můžete dozvědět zde.

2020-02-14T09:44:42+00:00

Napsat komentář