V čase karatnény kvůli koronaviru začíná být čím dál jasnější, že do ciziny se letos podíváme jen omezeně. Může to být důvod ke smutku, ale upřímně! Kolikrát jste si za poslední roky řekli nad fotkami z ČR: „Jé, tam bych se chtěl podívat? A vzít tam děti.“?

Sami v lese...

Sami v lese, to jsou ty nejlepší výlety.

Berme prosím tohle naše „omezení“ jako příležitost a pojďme letos s dětmi objevit Českou republiku. Vždyť je tu tolik krásných míst, která stojí za návštěvu. A nemluvím teď o aquaparcích, zábavních centrech, stezkách v korunách stromů, plážích u našich jezer a rybníků či jiných atrakcích. Mluvím o místech za domem, ve vedlejší vesnici, procházkách k remízku, který už léta míjíte na vycházce se psem. Vylezte na kopec, který vidíte aždý den z okna, ale nikdy jste na něj nevystoupali. Sedněte na kolo a místo na frekventovanou cyklostezku se vydejte po polních cestách, kam vám zavedou. Užijte si ranní rosu v opuštěném sadě, západ slunce v obilném poli.


Článek napsali Jana a Tom z Objevíme svět.                                                         27. 6. 2019


Pojďme si užívat obyčejných věcí.

Uvidíte, že záhy zjistíte, jak neobyčejné jsou! Co je ale velmi důležité, každá návštěva naší přírody s sebou nese obrouvskou odpovědnost. Odpovědnost v tom, co po naší návštěvě v přírodě zůstane! Ideálem je, aby po našem výletě kromě krásných či dobrodružných zážitků v naší paměti nebo pár fotkách ve fotoaparátu nebo mobilu nezůstalo jinak vůbec nic. Žádný viditelný papírový ubrousek v křoví, když už musíte na záchod! Žádná sklenice nebo plechovka od piva či limonády. Žádné pošlapané kytky, zlámané větve. Žádné odhozené nedopalky cigaret. A taky žádná vyděšená zvířata z křiku v „jejich“ lese! Prostě pojďme dětem předat také to, jak se správně v lese chovat, jak se chovat k přírodě, aby tu zůstala, co nejdéle a co nejméně poškozená!

Mokřad

Místa, která jsou na dosah

Pojďme děti naučit, jak si českou přírodu užívat a přitom jí neškodit, naopak chránit ji! Existuje řada aktivit po celé republice, které můžete dělat jako rodina společně a přitom bez podpory nějaké organizace. Věřte, že většinu z nich zvládnete sami. My jsme se třeba rozhodli, že budeme krmit ptáky na naší zahradě celoročně a taky jsme dali k dispozici celou zahradu krabici plné vysloužilých čmeláků z rajčatových plantáží ve sklenících, kde jsou používáni k opylování. 🙂

Čmelín

Čmeláci určení k opylování květů rajčat mají teď k dispozici celou naši zahradu

Chcete vědět víc o cestování s dětmi?

Stačí jen vyplnit váš e-mail a my vám jednou za měsíc, rozhodně ne častěji pošleme dávku tipů a inspirativnách článků.

  Naplňte lahev!

  Internetová výzva, která už nějakou dobu běhá po světě a bude jistě potřeba ještě roky. Původní název byl anglický Fill The Bottle a výzva chce zbavit planetu vajglů poházených po zemi prostě všude, kde jsou lidé. Za vším je jedna fotka Francouze Jasona Prince, který na které byla plastová lahev plná nedopalků. Jason k fotce připsal, že láhev cigaretovými nedopalky naplnil za pouhých dvacet minut. Za jak dlouho to zvládnete vy?

  Naplň lahev...

  Naplň lahev… cigaretovými nedopalky.

  Objevíme svět: My jsme tuhle výzvu zatím nezkusili, ale budeme rádi, když nám dáte zpětnou vazbu, jak vám to šlo, kolik a za jak dlouho jste naplnili lahví a podobně.

  Pozorujte obojživelníky!

  Právě teď je doba, kdy vrcholí námluvy jedněch z nejohroženějších živočichů – obojživelníků. Pomozte zmapovat jejich výskyt, který je vždy spojený s vodou v krajině. Každý mokřad, ve kterém voda vydrží aspoň do začátku léta, nesmírně důležitý. A může to být i malá louže, která umožní našim obojživelníkům úspěšně se rozmnožit a přežít. Český svaz ochránců přírody se rozhodl vytvořit mapu mokřadů na nasemokrady.cz (bez www). Každý se do ní může podívat na mokřady ve svém okolí. Můžete doplnit další mokřad či u stávajících upřesnit jejich stav a co živého jste v mokřadu pozorovali. Mokřady, o kterých víme, mají větší šanci na ochranu, než mokřady, o kterých se neví. K určení obojživelníků může pomoci třeba odkaz http://www.obojzivelnici.wbs.cz/Urcovani.html
  A když už se vám povede obojživelníka najít, můžete s jeho fotkou i něco vyhrát. Na e-mail souteze@csop.cz pošlete fotku (klidně i několik), video, nahrávku hlasu nebo obrázek, to vše s přesným určením místa (nejlépe GPS souřadnicemi). Vaše úlovky posílejte do 26. dubna, spolu s kontaktem na vás. Nejlepší čeká odměna.

  Skokan ostronosý

  Pozorovat některé obježivelníky má své kouzlo, třeba tohoto skokana ostronosého.

  Objevíme svět: U nás v Rajhradicích je míst, kde se rozmnožují obojživelníci několik a tak je určitě zaneseme do databáze!

  Ještěrka v ruce

  Naše děti bohužel nemají strach z žádné havěti, takže jim pouze vtloukáme do hlavy, aby se ke všem zvířatům chovali slušně.

  Uklízejte Česko!

  Letošní série jarních úklidů musela být kvůli koronaviru zrušená, ale nic nebrání individuálnímu úklidu! Prostě si na výlet zabalíte plastový pytel nebo tašku a ideálně i rukavice. Gumové nebo pracovní rukavice mphou být nedílnou součástí výbavy na výlety, stejně jako svačina nebo lahev na vodu. Jen prosím dávejte pozor na své zdraví, ať se neporaníte o rozbitou lahve, zrezivělou plechovku nebo jiný nebezpečný kus odpadu. Pokud najdete něco většího, třeba celou černou skládku stáhnetě si do mobilu aplikaci Mobilní rozhlas a pomocí Fotohlášky nahlašte černou skládku nejbližsí obci.

  Taška s odpadky

  Takovou tašku naplnit odpadky, nebývá většinou na žádné vycházce velký problém.

  Objevím svět: My sami na výlet tašku na odpadky nosíme, často ji najdeme právě někde pohozenou. 

  Pozorujte ptáky!

  Projekt Jaro ožívá má za cíl zvýšit zájem dětí o přírodu a ochranu stěhovavých druhů ptáků. Projekt chce dětem pomoci pochopit, co je ptačí migrace je a přimět je tak k ochraně ptáků a jiných živočichů. Kromě různých akcích organizovaných v České republice Českou společností ornitologickou, je možné se zapojit i individuálně, jako rodina Na stránky www.springalive.net můžete zaslat svá první pozorování pěti snadno rozeznatelných ptačích druhů: vlaštovky obecné, čápa bílého, kukačky obecné, rorýse obecného a vlhy pestré. Ztěchto pozorování vzniká aktuální mapa neuvěřitelné každoroční cesty stěhovavých ptáků. Děti v Africe naopak od září sledují návrat těchto pěti druhů ptáků z jejich hnízdišť v Evropě a v Asii. Jak na to, najdete na tomhle odkaze: http://www.springalive.net/cs-cz/springalive/jak_se_zucastnit.

  Čáp bílý

  Pozorovat čápa, je velké dobrodružství!

  Objevíme svět: Pozorování ptáků nás baví, takže to asi letos taky vyzkoušíme!

  Sbírejte byliny!

  Bylinky můžete v domácnosti skvěle využít nejen jako léčivé rostliny, ale i jako skvělý doplněk v kuchyni. Nebojte se toho, ale sbírejte jen ty, které bezpečně poznáte. Na jaře tak můžete objevit třeba medvědí česnek na pesto nebo jen tak na chleba s máslem. Můžete si uvařit skvělý čaj z čerstvých kopřiv. Nebo ochutnat květy sedmikrásek. Uvidíte, že když se na chvilku zamyslíte, dát na papír deset léčivých bylin, které najdete v okolí svého domu, nebude trvat dlouho. Pro fajnšmekry doporučujeme krásnou knihu Květinová kuchařka od Jany Vlkové a také sledovat web www.kdytkykjidlu.cz.

  Prvosenka jarní

  Prvosenka jarní nebo taky Petrklíč.

  Objevíme svět: Naše děti se na rzných bylinkách rády pasou, takže leccos už známe a umíme nasbírat. Ale pořád je co se učit. Napoledny jsme třeba zjistili, jak se jmenuje nafialovělá kytka, co roste v kořenech olší. Je to podbílek šupinatý, který čekaá pod zemí 10 roků, než vykvete.

  Podbílek šupinatý

  Podbílek šupinatý není zrovna bylina, která by se dala sbírat.

  CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

  Prozkoumáváme Čechy! Byli jsme v Kladsku!

  Přečtěte si, jak strávit víkend mezi Krkonošemi a Adršpachem v článku  „Víkend s Čapky v Kladském pomezí

  CHCI SI PŘEČÍST TEĎ