Když se bavíme o cestování, ať už s dětmi nebo bez dětí, dost často narážíme na věty jako: To se vám to cestuje, když umíte anglicky.“ „My máme strach ,že se nedomluvíme. S dětmi jedeme radši s cestovkou, kde je delegát, co mluví česky.“

Zároveň ale titíž lidé dokážou pokračovat okřídlenými větami: „Kolik jazyků znáš, tolikrát jsi člověkem. Jazyk se nejlíp naučíš, když vyjedeš.“ A tak dále.

Přijde mi škoda řešit jazykový hendikep tím, že nebudete cestovat a nedopřejete to ani dětem. Jet s cestovkou a českým delegátem je určitě řešení, ale takové cestování je pro mě jako když si koupíte umělou kytku. Nemusím se o ni starat, ale nevoní. Nebo když jíte instantní jídlo. Zasytí, ale nechutná. Co tedy s tím?

Odvahu!

Spoléhat se na angličtinu taky nejde všude. Nespočetněkrát se nám stalo, s dětmi i bez dětí, že jsme museli zapojit ruce a nohy, protože angličtina prostě nefungovala. Vietnam, Mexiko, Rumunsko, Maďarsko…ale dokonce i v horách v Rakousku jsme s angličtinou nic nepořídili, a přesto jsme se nakonec vždycky nějak domluvili.

Komunikace v Indii.

V Indickém údolí řeky Zanskar anglicky nikdo nemluví…

Zkuste jet do slovanské země

Když máte i přesto strach, zkuste ho překonat tím, že pojedete do země, kde se mluví podobným jazykem  – Polsko, Slovinsko, Chorvatsko se dá určitě zvládnout bez překladatele. Chvilku to trvá, ale když se člověk zaposlouhá, časem zjistí, že jakž takž rozumí.

Bezkontaktní cestování

Uvědomte si, kolikrát tady v Česku potřebujete oslovovat cizí lidi a na něco se ptát. Nakoupíte v samoobsluze, mapu máte v mobilu, hotel objednáte na airbnb nebo booking.com, na nádraží se zorientujete podle cedulí (pokud tedy jste v zemi, kde se píše latinkou). To je už taková bezkontaktní doba, která ale nahrává plachým  cestovatelům :o)

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Zajímá vás, jak to máme u nás doma s učením jazyků.

Přečtěte si náš další článek „Učte se jazyky, má to smysl!“

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Appky první pomoci

S chytrým telefonem v ruce se už nemusíte bát ani krizové situace – třeba zranění nebo rozbité auto. Existuje několik aplikací, které umí překládat. Speak&Translate funguje tak, že nahrajete, co potřebujete říct a kliknete na vlaječku jazyka, do kterého chcete překládat a telefon mluví za vás. Podobně funguje Scanner&Translate. Vyfotíte jakýkoliv psaný text – dokument, informační cedule, jídelní lístek a telefon vám vše přeloží do češtiny.

Překládací aplikace.

Pár překládacích aplikací se vám na cestách může hodit.

Obojí ovšem umí i oblíbený Google překladač, který je zdarma a je online. Balíčky jednotlivých jazyků si lze stáhnou v offline verzi, což je obrovská výhoda. Stačí vám tedy nabitý telefon a můžete zahodit jazykové obavy za hlavu.

Učte se!

I když s chytrým telefonem daleko dojdete, pořád mi připadá srandovní konverzace, kdy každý mluví do svého telefonu a vzájemně s překládají. Nemám ráda, když jsou věci chytřejší než já a už vůbec se mi nelíbí, když jsem na nich závislá. Prostě mě baví muvit s lidmi bez překladatele. Dřív jste turistu poznali podle toho, že bojoval s papírovou mapou nebo průvodcem. Dnes je to stejné, akorát hledí do mapy na mobilu a místo aby se díval kudy jde, má neustále oči přilepené na displeji a oči zvedne jen když mu telefon řekne, že stojí u nějaké významné památky.

To není nic pro mě. Radši se trochu ztratím nebo se pokusím o konverzaci s pár slovíčky v hlavě, než jako ovce sledovat mobil. Dodnes mám legrační vzpomínku jak jsem se snažila koupit si sukni na mexickém trhu, akorát jsem si spletla slovo sukně (falda) se slovem taška (bolsa). Usilovně jsem po paní chtěla zelenou „bolsu“ a ona ji bleskurychle začala shánět po trhu, i když ona tašky neprodávala.učení jazyka není záhada

Je to sice asi klišé, ale učit se jazyky není marná investice. A platí to jak pro děti tak pro rodiče. Bojuju s tím sama. Už tři roky se rozhoduju, že se naučím pořádně německy. Ale nevzdávám to. Příště si na rakouské sjezdovce objednám aperol německy :o)

A ano, nejlepší způsob je někam vyjet. Když jsme letěli do Mexika, chodili jsme půl roku na španělštinu, ale největší pokroky jsem udělali až tam, když jsme hledali levné bydlení nebo nakupovali na trhu.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Za angličtinou jsme vyrazili na Maltu!

Přečtěte si o naší zkušenosti s učením angličtiny v cizině.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Zapomeňte na výmluvy

A že na to není čas? Jasně, chodit dvakrát týdně do jazykovky, když pracujete do pěti a doma máte dvě děti skutečně moc nejde. Ale dneska už není jazykovka jediná možnost. Jestli dojíždíte, proč nestrávit pár minut na zastávce nebo ve vlaku učením? Skvělé jsou aplikace Duolingo nebo Landigo

Kurzy jazyka můžete pořídit i online a  můžete se učit, kdy máte vy čas. Vyzkoušejte třeba onlinejazyky.cz, kde doporučují učit se 20 minut denně a za 30 hodin s nimi můžete zvládnout jednu úroveň jazyka.

Pokud potřebujete učitele, můžete si domluvit lekce přes Skype na dobu, která vám vyhovuje. Můžete si pouštět zahraniční rádia. Stáhnout mluvené slovo, pouštět si filmy s titulky, sjíždět videa na youtube, číst blogy o tom, co vás baví. Ještě nikdy nebyly možnosti naučit se cizí jazyk tak široké.

Učení

Na učení jazyka není nikdy pozdě!

Další častá výmluva je: „Jsem na učení starej.“ Myšlenka, že učení patří do školy a pak už v životě nemá místo je už doufám dávno překonaná. Nemusí to být vždycky jen dovolená, kdy potřebujete cizí jazyk. Někdo může díky jazyku najít lepší práci. Můžete se seznámit s novými lidmi. A taky si vaše dcera může vzít třeba Američana, no a pak budete muset zamakat na angličtině, abyste si mohli popovídat s vnoučaty.

97 způsobů, jak se dokonale obklopit angličtinou

Buďte svým dětem příkladem

Je tolik rodičů, kteří platí dětem kurzy angličtiny už od školky v domnění, že jim to změní život. Čím dřív, tím líp. Obvykle to nemá valný efekt, ale rodiče mají pocit, že udělali maximum.

Přitom je možná mnohem efektivnější, když děti vidí své rodiče, jak mluví cizí řečí. Když s nimi vyjedete do ciziny a na vlastní kůži je necháte vyzkoušet, že by se jim hodilo, něco umět říct. Cestování je přirozený podnět k učení jazyka. Děti chtějí vědět, co je kde napsáno, co kdo říká, jak se co řekne.

Učte se a vaše děti se také budou učit. Vyrazte na cesty a půjde vám to lépe.