Arles s dětmi – aréna s býky a starověká loď

Arles s dětmi

Ve Francii, konkrétně na jihu v Provence, jsme letos s dětmi putovali víc než deset dní. Někdy to bylo náročné, ale nakonec se ukázalo, že děti to zvládnou. A na spoustu míst budou stejně jako dospělí dlouho vzpomínat. 


Článek napsali Jana a Tom z Objevíme svět.                                                         3. 10. 2019


Z tepajícího Avignonu jsme se přesunuli do klidnějšího Arles. Pravda, příjezd do města byl poněkud dramatičtější, protože jsme se opravdu uzoučkými uličkami města proplétali s půjčeným autem Hyundai i10. A i když to bylo skutečně pidi auto, nechtěli jsme ho odřít. Tom si vůbec nedovedl představit, jak by se městem prolétal třeba s naším Volkswagenem Touran. Nicméně nakonec jsme našli i hotel, kde jsme měli strávit dvě noci a auto nakonec zůstalo po celou dobu v krytých garážích asi dvě stě metrů od centra. 

Arles s dětmi

Hotel la Calendal

Výrazná stopa starých Římanů

Příjezdem do Arles jsme opustili středověk a posunuli jsme se v dějinách hlouběji až k antice. Dominantou Arles je totiž zachovalá starověká římská aréna. Místo, kde spolu na život a na smrt bojovali římští gladiátoři, je neskutečně zachovalé. Sklon ke kruté zábavě se dochoval dodnes. Býčí zápasy jsme samozřejmě vynechali, nicméně pro děti nám byly doporučeny “býčí závody”.

Pravda, nikdo u toho neumře. Do arény se pustí býk a kolem postává asi 10 kluků, nejmladším mohlo být tak 15 let, všichni oblečeni do bílých kalhot a košile. V ruce má každý něco jako zahnutý hřebínek, který je pro celou akci velmi důležitý. Kluci se snaží býka vyprovokovat, ten se po nich rozběhne a oni se mu snaží z hlavy strhnout malý střapeček z vlny. V poslední chvíli kluci mrštně přeskočí zábranu, která je rozhodně vysoká víc než metr a půl, aby se za ní ukryli před býčími rohy. Ty jsou sice obaleny molitanem, ale stejně. 

Sportovní výkony chlapců jsou obdivuhodné a diváci jim prokazovali patřičné uznání. Jana jen doufala, že se nikomu nic nestane. Býkovo blaho bylo v tu chvíli pro ni až na druhém místě. Na koridě by ho zapíchli, zatímco v tomhle sportu mu chtějí blázniví kluci strhnout jen něco z hlavy.

Aréna v Arles je pod ochranou UNESCO a patří k nejzachovalejším v Evropě. Původně bývala stánkem pro několik tisíc lidí. Později sloužila jako pevnost a z jedné z jejích zachovalých věží je možné se rozhlédnout po celém historickém centru města. 

a

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Zajímá vás naše putování po Francii?

Přečtěte si naše povídání, jak jsme s dětmi objevovali krásný Avignon.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Loď ležela na dně Rhony 2000 let!

Arles, tedy jeho historické centrum, je malebným místem, kde ale musíte zábavu pro děti spíše hledat, než že by se vám připlétala do cesty. V létě, zejména v červenci je navíc město rozpálené horkým sluncem a tak je někdy dobré se před ním ukrýt. Pro větší děti určitě bude stát za to navštívit Musée Départementale Arles Antique. Museum, které od roku 2004 nabízí možnost vidět unikátní exponát!

Dva tisíce let starou římskou loď, kterou ze dna řeky Rhony vyzvedli archeologové teprve v roce 2004. Unikátní způsob vyzvednutí, konzervace a rekonstrukce zbytků lodi, která byla potopena při povodni ukazuje krátký film přímo v muzeu. Přes třicet metrů dlouhá dřevěná loď ve chvíli své zkázy pravděpodobně vezla několik tun kamene. Našim dětem se líbily také nejrůznější modely římských staveb, které ukazovaly, jak se tenkrát žilo. 

a

Uličky, Van Gogh a festival fotografie

Historické centrum Arles je natolik malebné, že často stačí se jen procházet jeho nádhernými uličkami. Tu si dáte zmrzlinu, tady se zastavíte u některé z kašen, večeře pod mohutným platanem v některé restauraci má také své kouzlo. Tomuhle kouzlu podlehl za tisíce let, kdy tu Arles jako malá galská osada vzniklo, už leckdo. Mimo jiné zde své útočiště našel také holandský malíř Vincent van Gogh, který tu strávil hodně času a namaloval zde skoro třetinu ze svých 900 obrazů, mimo jiné i slavné Slunečnice. Když se budete toulat po uličkách Arles budete i vy mít pocit, že to prostě musíte namalovat. 

A ještě jednou významnou akcí je Arles známé. Je to mezinárodní fotografický festival, který se zde koná už od roku 1969. Město a často i jeho méně známé části a místa, se promění v obří galerii. Některé výstavy jsou přímo na ulicích, jiné v galeriích, kam si musíte zakoupit vstupné. Rozhodně to ale stojí za to, protože se zde prezentují nejznámější fotografové světa. Říká se, že Arles je pro fotografii to co Cannes pro film.

a

Tipy a odkazy

  • Ubytování. Bydlení i v Arles můžete najít přes Airbnb, nemusíte se bát, je to snadné. O našich zkušenostech se sdíleným bydlením jsme napsali tenhle článek. My jsme bydleli v hotelu Le Calendal přímo u římské arény.

  • Průvodce. Lonely planet má průvodce po Francii  z edice “Poznáváme”, my jsme ale studovali před cestou tenhle klasický Rough Guides FRANCIE, také jsme měli speciál o Provence a Azurové pobřeží. Ale dají se najít i další kousky od jiných vydavatelů – mrkněte SEM.

  • Autopůjčovna. My jsme měli auto půjčené z půjčovny Enterprise, půjčovali jsme si auto v Avignonu a vraceli jej v Marseilles. Nakonec bychom se i bez auta obešli. Naše cena za 9 dní půjčení byla kolem 200€, takže na delší dobu se to může vyplatit, záleží jak moc chcete cestovat. A to i v případě, že si doplníte pojištění a třeba autosedačku (12€/den)  nebo podsedák (8,40€/den).

  • Infocentrum. Více informací můžete získat na webových stránkách Turistické kanceláře v Arles. Lístky na fotografické výstavy v rámci fotofestivalu se dají koupit na Place de la Republique v centru Arles.

  • Mobilní apliakce. Pro lepší orientaci v tom, co Arles nabízí existuje hezká aplikace Arles tour. 

O autorech:

Jana, Tom, Julinka(9) a Kryštůfek(4). Jsme rodina, která věří, že cestování je způsob, jak dobře strávit společný čas a něco se naučit nejen zvenčí, ale i o sobě navzájem.

Věříme, že cestování zbavuje děti i dospělé strachu z neznámého. Ukazuje, že svět není takový, jak nám ho předkládají zprávy o půl osmé.

Nejsme lovci destinací – nemusíme spát každý týden někde jinde, ale jsme sběrači společných zážitků s dětmi. Dobrodružná cesta nemusí být na Filípinách, ale může se odehrát i v sousedním lesíku.

Založili jsme stránku Objevíme svět! a chceme, aby byla místem, které rodiny s malými i velkými dětmi inspiruje a motivuje k cestování.

Více se o nás můžete dozvědět zde.

2019-10-03T12:13:28+00:00

Napsat komentář