Už je to tady! Dovolené jsou v plném proudu. Někdo letí, někdo pojede vlakem, ale většina lidí pravděpodobně pojede na prázdniny vlastním autem. Proto jsem sepsal tenhle článek. Takhle se na cesty balíme my a věřím, že vám naše zkušenosti poslouží.

Jak sbalit auto nadovolenou

Jak sbalit auto nadovolenou

Zkontrolujte všechno, co můžete

Já to většinou dělám tak, že pokud jedu do zahraničí na cestu delší než 1000 kilometrů, odvezu auto do servisu, aby zkontrolovali věci, které já sám zkontrolovat neumím. Takže chladící kapalinu, brzdy, klimatizaci… Sám si ještě na cestu vždycky beru litr oleje, abych měl navíc, kdyby se mi někde neplánovaně rozsvítila kontrolka. Ceny u nás jsou výrazně nižší než na benzínce na rakouské dálnici. Nehledě na to, že váš tip oleje zrovna nemusejí mít v nabídce.

Doma pak ještě projdu pneumatiky, aby nebyly sjeté. Na to jsou ve vzorku takové drobné zarážky. Pokud je vzorek gumy ještě nad nimi je vše v pořádku. Doplním si vodu do ostřikovačů. Zkontroluju  záložní žárovky a případně dokoupím H7, které mi nejčastěji odcházejí. Zkontroluji výstražné vesty, kdyby se nedej bože něco stalo. Je dobré zjistit, kolik vest je v které zemi povinnost v autě mít. V Rakousku například musí mít výstražnou vestu každý, kdo vystoupí z vozu a v Itálii je počet vest stanoven počtem cestujících. Kontrola trojúhelníku, lana, lékárničky a rezervy nebo lepící soupravy je už jen na několik minut.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Že nejdou památky a děti dohromady?

Přečtěte si náš článek „10 památek UNESCO, které budou děti milovat„, kde vás přesvědčíme, že to nemusí být pravda.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Co mi v autě nesmí chybět. Co vždycky uvezu.

I když nejedeme někam daleko, mám v autě vždycky jednu USB nabíječku na telefon nebo na iPod.

Nabíječky na telefon nesmí v autě při dlouhé cestě chybět.

Šňůry a dráty nesmí chybět!

Jedny nebo dvoje náhradní sluneční brýle a Janiny dioptrické brýle, které používá na řízení. Z nostalgie ještě pořád vozím autoatlas Evropy, kdyby mi došla data v mobilu a bylo třeba něco hledat. 

V přihrádkách ve stropě mám navíc vždycky jeden kabel na nabíjení iPodu a telefonu, kdybych ho náhodou zapomněl. Také jsou tam vždy vlhčené ubrousky, které často stejně jako dětem, poslouží dospělým. Také tam mám nůž, křížový a obyčejný šroubovák.

Samozřejmě bereme s sebou autosedačku pro Kryštofa a podsedák pro Julinku. Každé dítě navíc má před sebou organizér, kam se vejde leccos.

Organizéry do auta.

Organizéry s kapsami jsou skvělými pomocníky nejen na dlouhé cesty.

Stabilně tam mají sluneční brýle, žvýkačky, kapesníky, sluneční clony. Na cestu jim naplníme organizér celý, ale o tom později.

Jinak s sebou pořád vozím něco jako improvizovanou lékárničku kde je ibalgin, kinedryl, fenistil a pár cumlavých tablet proti bolení v krku.

Lékárnička na cesty

Příruční lékárnička má v autě své pevné místo.

Někde v autě je dobré mít pořád drobné na parkování a pětistovku nebo 20 Euro pro případ nouze. Spoléhat se na dálnici na platební kartu  se totiž někdy nemusí vyplatit.

Před cestou “nabiju” auto potřebnými věcmi

Cestovní horečka stoupá a je dobré na nic nezapomenout. Takže jdu v den odjezdu vždy systematicky od řidiče přes navigátora k dětem a doplním potřebné věci. Důležité je, že nikdo nemá menší prioritu. Řidič bez pití nebo té správné muziky je stejně nevrlý jako děti bez iPodu s Lichožrouty na poslouchání.

Voda

Takže do každých dveří přijde jedna lahev s vodou. Už v době, kdy byly děti malé jsme se vykašlali na všelijaké speciální lahvičky a používáme třičtvrtělitrové lahve s bezpečnostním uzávěrem Rajec.

Co nezapomenout na dovolenou autem

Voda v autě nesmí chybět!

Jídlo

Na cestu chystáme vždy něco, co mají děti rády. Za jízdy není dobré se dohadovat, jestli to budou nebo nebudou jíst. I když to asi není zdravý tip, u nás takhle fungují řízky, které mají rádi všichni nebo jen obyčejné “na sucho” uvařené těstoviny. Je dobré mít pro obě děti stejné věci, aby si během cesty náhodou někdo nevzpomněl, že brácha nebo ségra má něco, co já nemám. Nesmí se samozřejmě zapomenout i na svačinu pro rodiče. Hladoví rodiče, to je totiž zkáza :o)

Sladkosti

Se sladkostmi buďte opatrní. Zvyšují glykemický index a dělají děti neposednými. 🙂

Je dobré mít v záloze sladkou alternativu ve formě nakrájeného ovoce, zeleniny a oříšků. Proti nevolnosti je povolené lízátko nebo žvýkačky. Naše děti si sladkosti na cestu balí sami. Mají každý jednu svačinovou krabičku, která jim musí vystačit na celou dovolenou. Sladkosti se nedokupují. Většinou v nich tahle informace vyvolá záchvat spořivosti a pečlivě rozpočítávají svůj denní příděl.

Malí velcí pomocníci

Veledůležitý je pytlík na odpadky a nějaký ten pytlík i do zásoby pro případ zvracení. Neméně potřebné jsou vlhčené ubrousky a papírové kapesníky.

Pokud pojedete přes noc, přibalte něco s delším rukávem a nohavicemi a ideálně peřinku nebo nákrčník, do kterého si mohou děti zapřít hlavu.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Dělá se vašim dětem v autě špatně?

Přečtěte si pár rad v článku „10 tipů,  jak na nevolnost v autě„.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Dráty, šňůry, přístroje

Písničky jsou potřeba. Naše prastaré rádio přehrává jen CD, tak máme “modulátor”. To je taková věcička do zapalovače, do které vrazíte USB flash disk a bezdrátově přenesete muziku do autorádia.

Modulátor na hudbu z flash disku

Když máte staré autorádio, pomůže tento modulátor.

Kryštof i Julinka mají každý svá sluchátka a dělí se o iPod a telefon, aby mohli poslouchat nějaké mluvené slovo, pohádky nebo písničky. Když jedeme hodně daleko, půjčujeme si ještě malé “televizky”. Tablet naše děti zatím nemají, ale na cesty se může hodit. Nezapomeňťe ale do všech těch přístrojů nahrát písničky, pohádky a filmy. 🙂 Je to makačka, která zabírá dost času.  My máme všechny dětské filmy a pohádky na jednom externím hard disku a pro jistotu bereme s sebou.

Kryštof poslouchá pohádky na dlouhé cestě autem.

Sluchátka a Ipod nesmí na dlouhé cestě chybět.

Každopádně mezi děti vždycky vrazím ještě jednu USB nabíječku do zapalovače v sloupku, aby se jim ty jejich “krabičky” nevybily.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Offline zábava

Čas od času je potřeba děti od přístrojů odpojit. A tak máme sadu oblíbených her. Přečtěte si více v článku „10 her na dlouhou cestu„.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Jak vypadá náš zavazadlový prostor

Do zavazadlového prostoru pak jen naskládám kufry. Děti mají každé svůj menší a my se ženou jeden společný. Tím se vyřeší velká spousta problémů s ukládáním. Boty dáme do jedné Ikea tašky, tak jak je sebereme z botníku. Přidám většinou jednu bedýnku s jídlem a jednu tašku plnou her. A když je místo přiložím dvě koloběžky, míč, batoh s foťákem a dron. 🙂

Auto sbalené na dovolenou.

A je to sbaleno!

Netvrdím, že je tenhle seznam dokonalý, ale posledních devět let s tímhle vybavením více, či méně jezdíme na kratší i delší cesty a postupně ho vylepšujeme. Navíc se to mění se stářím dětí, ale většina věcí je stejná.

Tak co, našli jste v našem seznamu něco, co vám pomohlo? Nebo naopak umíte náš seznam vylepšit? Napište nám do komentářů.

Máte zájem o checklist k vytištění zdarma? Jestli ano, tak vám jej pošleme na e-mail.