Výhledy z Velkého Lopeníku

Výhledy z Velkého Lopeníku jsou na obě strany úžasné. Na Moravu i na Slovensko.

Letošní rok cestám do ciziny úplně nepřeje. Navíc po jarní nucené pauze jistě stojí za to zvážit, jestli nepodpořit podpořit domácí cestovní ruch. Na druhou stranu, když Čechy a Moravu zachvátí tuzemští turisté je třeba nezapomínat na to, jak se v přírodě chovat, aby po nás nebyla vypleněná. Naopak, aby zůstala uchována v nezměněné podobě co nejdéle. Přesně tomu se věnoval náš poslední článek 5 možností, jak cestovat s dětmi v době koronaviru. A my vás dnes pozveme na Velký Lopeník, kopec na hranici se Slovenskem.


Článek napsali Jana a Tom z Objevíme svět.                                                         27. 6. 2019


Vyrazit za dobrodružstvím, krásnou přírodou, kulturou, historií a dobrým jídlem nemusíte nutně do ciziny. Nejrůznější kouty naší krásné země nabízejí často nečekaná překvapení. Nejinak je tomu na jihovýchodě Moravy. Tam se jezdí na jistotu. Oblast Bílých Karpat nabízí opravdu kouzelnou krajinu vybízející k útěku od každodenních starostí. Přesně tak to děláme, když zrovna nemáme žádné plány. Dobrodružství může začít už tím, že si přesně nestanovíte, kam jet. Prostě se rozhodnete až na nádraží, jako my v článku Výlety na slepo – po Moravě za dobrodružstvím.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Další minivýlet na jendno odpoledne?

Přečtěte si podrobný tip na putování s ddětmi Moravským krasem „Křtiny Sluneční stezka“

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Lopeník – boží kopec na hranici se Slovenskem

Velký Lopeník

Velký Lopeník může být cíl nebo může být průchozím budem k dalším výletům.

Pojďme ale zpátky k našemu dnešnímu tipu. Bílé Karpaty jsou kopce, lesy a louky v okresech Hodonín, Uherské Hradiště a Zlín na hranici se Slovenskem. Nejvyšším bodem pohoří a biosférické rezervace CHKO Bílé Karpaty je hraniční hora Velká Javořina, které ke kilometrové výšce schází 30 metrů.

Je to symbolický kopec, kde se každoročně už přes dvacet let scházejí uprostřed léta a na Silvestra Češi a Slováci, aby si i po rozdělení republiky připomenuli vzájemnou blízkost obou národů. Každoročně se tu sejde několik tisíc lidí.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Jak přinutit děti, aby na výletě neremcaly?

Přečtěte si podrobný návod, jak dětem zpříjemnit výlet. Jak je přimět, aby něk am šly pěšky „S dětmi na túru“.

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Motýlí farma na cestě vzhůru

Rozhodnete li se zdolat některé z nejvyšších kopců v Bílých Karpatech rozhodně nevynechejte Velký Lopeník! Spolu s dalšími čtyřmi vrcholy překonává výšku devíti set metrů. nad mořem. Velký Lopeník s 911 metry se coby hraniční hora může pochlubit ještě krásnou rozhlednou.

Výšlap na tenhle kopec není nic náročného.Ve vesnici Lopeník odstavíte auto na parkovišti a dál budete pokračovat po zelené turistické značce nebo po asfaltové cestě až k přístřešku Grúň. Asfaltka může někomu znít nevábně, ale dá se projet s kočárem nebo na odrážedle. Navíc kolem cesty kvetou byliny, které lákají motýly desítek druhů, které jinde neuvidíte. Takže, když si s sebou vezmete kapesní atlas hmyzu můžete si výšlap zpříjemnit poznáváním nových druhů. My to tak děláme často. Dále se cesta vnoří do lesa už jen jako lesní pěšina a vy se můžete skrýt ve stínu jehličnatého lesa. Celý “výstup” na lopeník může trvat necelé dvě hodiny, ale uteče vám to jako voda!

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Nevíte, co do auta na delší cestu?

Přečtěte si náš podrobný návod v článku „Jak připravit auto na dovolenou

CHCI SI PŘEČÍST TEĎ

Velký Lopeník má krásnou rozhlednu

Na konci se před vámi otevře rozlehlá planina ozdobená krásnou htanolovitou věží s  nepravidelnou střechou. Na kamenné základně jsou umístěny dubové trámy, které se zvedají až do výšky 22 metrů. Až nahoru musíte vyšlápnout 101 schodů, ale věřte, že to stojí za to. Za dobré viditelnosti je z horní  vyhlídkové plošiny vidět i kus Slovenska – Strážovské Vrchy, Povážský Inovec, Malá Fatra a někdy prý dokonce i Nízké Tatry. Na české straně je to stejné. Když je dost jasno můžete na obzoru vidět Chřiby, Hostýnské vrchy při torše štěstí i Pálavu nebo Beskydy. Malý stánek s občerstvením v přízemí rozhledny bývá otevřen jen v sezóně. V tom případě zaplatíte i vstupné na věž. Mimo sezónu je však výstup na rozhlednu zdarma.

Podobné výšlapy můžete absolvovat i na další vrcholy Bílých Karpat. Cesta vždy vede krásnou krajinou Moravských kopanic, kopcovitým kraje plným luk, pastvin a samot. Pro “sběratele” nejvyšších vrcholů se nabízí třeba trasa Z květná po zelelené turistické značce. Při dvaapůl hodiny dlouhém výstupu překonáte více než šest set výškových metrů. Podobný čas i převýšení má také trasa z Vápenek. Tahle cesta se dá použít i pro cyklisty.

Mapa je interaktivní – plán cesty si můžete stáhnout tady.